250 000 българи са ваксинирани, 41 000 са получили и втората доза

0
12
Снимка: pixabay

Срокът за ваксинацията на членовете на избирателните комисии е до 10 март

Около 250 000 души са общо ваксинираните в страната, обяви на брифинга днес проф. Красимир Гигов, шеф на ваксинационния щаб. Втора доза от ваксината са получили около 41 000 души.

„На 2 март са ваксинирани около 20 000 души, а на 3 март – само 4300 души поради недостиг на дози. Активно участват и общопрактивуващите лекари, от тях са имунизирани около 45 000 души. Независимо от разделението по фази, в тях участват хора, които са на различна възраст. Системата ни е подготвена да изпълни ваксинационния план в най-кратки срокове”, подчерта той.

Директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов информира, че оценката на документацията на ваксината на „Янсен“ е на финален етап.

„Очакваме следващата седмица решението на Комитета по лекарствени продукти в хуманната медицина. Ако становището е положително, това ще бъде първата ваксина с една доза. От производителя и от ЕК знаем, че се очаква доставките да стартират от април. Продължават предварителния преглед на данните на ваксината „КюрВак“ и на „Новавакс”. Във връзка с новите варианти на COVID-19 Европейската агенция по лекарствата публикува указания към производителите по отношения на изпитванията, които следват да бъдат направени“, обясни той.

По отношение на руската ваксина „Спутник V“ днес се очаква Агенцията по лекарствата да публикува информация за старт на официалната оценка на документацията. Националните агенции не могат да извършват национална процедура по оценка на документацията на ваксини. Това са лекарствени продукти, които се произвеждат по биотехнологичен метод, добави Богданов.

Големите столични болници в София имат заповед да ваксинират всички членове на Избирателните комисии. Срокът за ваксинацията е до 10 март.

„Има създадена организация, има запазени ваксини на Pfizer, защото техният срок за втората ваксинация е след 21 дни, което е важно. Много е важна обратната връзка. Тя е необходима, тъй като, когато имаме списък, подаден от РЗИ, ние започваме да звъним на всеки отделен човек. Когато той не се появи, това създава проблем, знаете, че тази ваксина е трудна за съхранение и експлоатация. Ако случайно някой не ни подаде обратна връзка, че няма да се появи, тези ваксини остават, а те трябва да бъдат използвани. Тогава се налага да бъдат викани други желаещи да се ваксинират”, обясни директорът на „Пирогов” проф. Асен Балтов и отправи молба всички, които няма да успеят да се явят за имунизация, своевременно да информират медиците за това.

„До момента от общопрактикуващите лекари са ваксинирани 45 000 граждани. Ние ваксинираме отскоро, но тази бройка е недостатъчна по простата причина, че се оказа, че в една практика е поставен по един флакон. Нашето желание е този процес да бъде ускорен, да се насочат по-големи количества, за да бъдат обхванати рисковите групи от населението. Тези хора чакат от дълго време за ваксина. Голяма част от тях не са излизали почти година, не са си виждали децата и внуците. Затова нашето желание е този процес да бъде ускорен и акцентът да бъде поставен върху тази група”, заяви зам.-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов.