Българин източи 2,2 милиона паунда от социалната система на Великобритания

0
92
Снимка: Pixabay

Осъден е на 7 години затвор

Българин е измамил британската социална система с 2,2 милиона паунда. Схемата е включвала изпращане на българи във Великобритания, транспортирането им до бюрата по труда, за да се представят за кандидати за помощи, и връщането им обратно. От 2020 г. до 2024 г. 39-годишният Таньо Данчев използвал имената и самоличността на свои сънародници за получаване на т.нар. Universal Credit. Той организирал българските си сътрудници да пътуват със самолет до Обединеното кралство, където ги вземал на летището и ги карал до бюрата по труда, за да попълнят лично молби за обезщетения, след което ги връщал на летището.

По-рано този месец Данчев беше осъден на седем години затвор, след като се призна за виновен по 29 обвинения в измама чрез представяне на неверни данни пред кралския съд в Снаресбрук. Министерството на труда и пенсиите установи, че той е контролирал банковите карти на другите българи, участващи в измамата, и е изтеглил 2,2 милиона лири в брой от техните сметки, съобщи британското издание „Телеграф“.

Българите, участвали в схемата, нямат право да кандидатстват за кредит, тъй като не пребивават в Обединеното кралство, а компаниите, за които твърдят, че работят, са били фиктивни и не са осъществявали търговска дейност.

Данчев, който е създал редица предприятия в България, също е претендирал за помощи за себе си. След разследването на Министерстовто той е арестуван, когато пристига в Обединеното кралство през юли, след като е хванат с осем банкови карти, свързани с лица, претендиращи за обезщетения.

По-рано тази година българска банда беше осъдена за най-голямата измама с обезщетения във Великобритания, която е струвала повече от 50 милиона паунда.

Петима български граждани се признаха за виновни за участието си в измама на стойност няколко милиона лири в системата за социални помощи и пране на пари. Петимата, които „систематично ограбвали“ британската система за социални помощи, бяха осъдени на общо 25 години и пет месеца затвор.

Фалшивите молби са били подавани с помощта на редица фалшиви документи с участието на реални хора, които „почти винаги са живеели в България“. Последните „са били съучастници и също са печелили средства“.