Христо Иванов пише споразумението между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ
„Истинската за мен цел да търсим конституционно мнозинство беше съдебната реформа и нашият водач в тази тема – Христо Иванов, го подкрепяме във всички тези неща. Крайното решение по тези теми, мисля, че с колегата Петков ще го подкрепим“.
Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. За първи път той излезе на изявление пред медиите заедно с управленските си партньори от ПП-ДБ Христо Иванов и Кирил Петков.
На лидерска среща рано сутринта тримата са се разбрали да подкрепят бюджета, внесен от финансовия министър Асен Василев. Миналата седмица Борисов обяви, че тази седмица предстои трите формации да подпишат споразумение за това как ще функционира правителството. Вече е готова и управленската програма.
„Има текстове, които се обсъждат в момента, чакаме да се съгласуват и ще бъде подписано. Това, което е важно, е, че мнозинството се консолидира около решение по приходните мерки в бюджета“, каза съпредседателят на ДБ Христо Иванов. Все още обаче не било ясно кога точно ще подпишат.
„Тежък ни е въпросът за некоалицията, но нашият писмовен човек Христо Иванов пише механизма сега, зад който все пак в такива кризисни моменти да можем да заставаме и некоалиционно да обясним нашите решения“, коментира Борисов.
„Така или иначе ние сме различни партии, диаметрално противоположни, по някои теми – изключително близки. Компромисът, който направихме, да има правителство, мисля, че успокоява обществото. Във всички случаи се случват по-добри неща за хората. Бюджетът е политическият закон на едно подобно управление. Разбира се, че и ние в нашата предизборна кампания сме обещавали, казвали, колегите също, но ако не се приеме бюджет, който е внесен от финансовия министър Василев, правителството пада“, добави той.
Борисов твърдо заяви, че партията му няма да подкрепи лимита в мандатността на кметовете. Това е едно от предложенията на ПП-ДБ, заложено в проекта им за изменение на конституцията. „Аз съм против, защото се избират от народа“, обясни той.
Относно смяната на националния празник Борисов посочи, че страната ни има „велики празници“. И изброи – Съединението, 24 май, Деня на независимостта. Но припомни, че истинската цел на промените в конституцията е била правосъдната реформа.
„Да дадем повече власт на съдиите, повече контрол на прокурорите, говоря като рамка, пред юристите не искам да се правя на конституционалист. 24 май е изключителен празник. Даже няма спор по това – има спор дали да бъде този, онзи или другия“, каза той.
„Това е един от малкото празници, които обединяват всички българи. Няма някой българин, който да не се радва на този празник. Другото обаче, което искаме да заложим, е, че в духа на българската конституция трябва да има знания, писменост, култура, образование. Ние трябва да дадем завет на нашите деца, че само през образование, култура, писменост, просвета България може да просперира. Така че тук има много дълбок елемент – ние историята я уважаваме, но бъдещето на България зависи от тези добродетели“, обясни съпредседателят на ПП Кирил Петков.
Борисов отказа да отговаря на въпроси за местните избори и припомни, че партията ще коментира през септември, а сега голямата цел е била да има редовен кабинет.
„Благодаря на колегите. Да, всички сме водачи на партии, които искат да побеждават, те не искат да са пораженчески настроени, но благодаря, че слагаме по-важното отпред и съумяваме. Благодаря и на Асен Василев, че се включи. Досега имахме интерконферентна връзка“, каза той.
И съпредседателят на ДБ Христо Иванов благодари на колегите си: „Аз също искам да благодаря на колегите от ГЕРБ и ДПС, защото успяваме въпреки различията, които имаме, да намерим национални приоритети, около които да се обединим, и това дава резултат. Има теми, които са дискусионни. Конституционните промени в частта им по отношение на правосъдието са потвърдени и са истински обединяваща точка.
По отношение на 24 май въпросът не е за една или друга страна, за едно или друго разделение, а за България и за това как самите ние искаме да я разкажем на нашите деца. Предстоят три четения на конституцията, това е възможност да се обсъди тази тема и да видим обществото как ще се обедини. Не става дума някой да отстъпва или за конфронтация, търсим обединение“, обясни той.