Протестиращите не дойдоха на среща с премиера
Това заяви премиерът Николай Денков на пресконференция в Министерския съвет.
Представители на протестиращите не дойдоха на срещата, на която бяха поканени от премиера в 16 часа, за да започнат обсъждането на стъпки за енергиен преход във въглищните региони. Днес протестиращите блокираха АМ „Тракия“ и Проходът на републиката.
Искаме да изготвим споразумение със синдикатите, което да внесе спокойствие у хората, че правителството не планира да закрива централите и с териториалните планове не поема ангажименти пред Европа за това. Започва и изготвянето на генерален план за развитието на “Марица-изток” като цялостен комплекс.
“За съжаление, крайният срок за изпращане на плановете към ЕК съвпадна със старта на кампанията за бъдещите местни избори, това даде удобен повод политически партии и кандидати за местна власт да злоупотребят с притесненията на хората, да ги лъжат с нереалистични предизборни очаквания”, каза Денков.
И допълни:
“Няма решение, като се блокира ежедневието на гражданите. Никой, освен правителството и синдикатите заедно, не може да се справи с тази дълго отлагана задача”, допълни още той.
“Териториалните планове не затварят мини и тецове, тяхната цел е да привлекат милиарди, които са предназначени да развият регионите. С предаването на документите преговорите с ЕК тепърва започват. С териториалните планове България не е поемала ангажимент да закрива мощности“, посочи Денков.
Входните позиции от наша страна за този разговор са, че териториалните планове не затварят мини и тецове, тяхната цел е да привлекат 4 млрд. лева във въглищните региони, които са предназначени да развият съответните регионите.
По думите му оттук насетне имаме два месеца за преговори с Европейската комисия.
“Очакваме синдикатите за разговор по същество, за да продължим преговорите с ЕК и заедно със синдикатите да подготвим аргументите и да поставим исканията си”, каза Денков.
Денков беше категоричен, че не става дума за друга дата, освен 2038 г. – преди нея няма да спре производството на ток от въглищни централи.
Имаше искания от протестиращи да отпадне датата 2026 г. по отношение на ТЕЦ “Бобов дол”.
Да, тя е премахната от предадените териториални планове в ЕК, каза премиерът.
Няма дата за затваряне на конректни въглищни централи, категоричен беше още той.
Държавата обяви и възможността за създаване на държавен оператор, който също може да осигури заетост в регионите, припомни Денков.
“По-отношение на обезщетенията на работниците, които искат да напуснат, правителството ще работи заедно със синдикатите по съставяне на Национална програма за компенсаторни пакети – стандартните пакети за подобни дейности в други държави са 24 заплати, обсъждаме варианти и за 36 месечни заплати.”, каза министър-председателят.
“Приоритетно работим по привличане на нови инвеститори. Само за 4 седмици правителството успя да привлече интереса на инвеститори, който вече са готови да вложат общо над 3, 5 млрд. лева в развиване на нови индустрии и създаване на над 4300 работни места, допълни още Денков.
Териториалните планове за Стара Загора, Перник и Кюстендил бяха изпратени на Европейската комисия вчера – в последния възможен срок.
Това беше необходимо, за да получи България няколко милиарда лева от ЕС, с които ще се гарантират работни места за хората в трите региона след затварянето на мощностите през 2038 г.
Финалните версии на плановете трябва да бъдат одобрени от ЕК и страните членки на ЕС до края на годината./24 часа