Народните представители си дадоха пет дни за нови предложения
Народните представители отхвърлиха промените в НПК, с които беше възстановен Пленумът на ВСС. Така на практика те подкрепиха ветото на президента Румен Радев, което той наложи в началото на седмицата.
Става дума за следното. През януари народните представители приеха в преходните разпоредби на НПК да бъде записано, че Пленумът на ВСС, който беше премахнат с промените в конституцията, продължава да действа, докато се проведат изборите за нови Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет.
Текстът обаче не беше приет добре не само от президента, но и от юридическата общност, защото на практика през преходни разпоредби на закон се променя конституцията.
Това беше и един от мотивите на държавния глава. И правната комисия вчера се съгласи, че това не е редно.
Днес ветото беше внесено като първа точка. Гласува се повторно законът. Един беше „за“ промените, 53-ма бяха „против“, а 134 се въздържаха.
В дебата преди гласуването активни бяха от опозицията.
„Това е най-тъжната точка от дневния ред на парламента, защото ще се наложи да повторим азбучни истини за правото“, обяви Гроздан Караджов от ИТН.
„Внесохте тези промени в нарушение на правилника на НС. Коя е причината за такова бързане, промените в НПК кротко стояха от септември и отлежаваха и изведнъж за по-малко от 24 часа този проект се озова в залата. За пореден път през преходните разпоредби се направи промяна на един закон. Накрая получихме сгрешена конституция, защото с тези промени правите промяна в конституцията. На кого му дойде наум да променяте през закон конституцията, защо се прави ремонт на ремонта. Вчера бяха дадени странни отговори на тези въпроси. Бързали сме за Шенген и еврозоната, нито сме в Шенген, нито в еврозоната, каза Караджов.
Той попита възстановяването на стария ВСС не се ли прави, за да се опраска отново съдебната система и този съвет да организира изборите за нов.
Цончо Ганев от „Възраждане“ попита какво ще се направи сега, наричайки ПП-ДБ „неможачи“, а ГЕРБ ги легитимирали, въпреки че там „имало юристи, които сега носели срама на челата си“.
Мая Димитрова от БСП упрекна мнозинството, че не поканили представители на ВСС, не чули мнението на юристите, а вкарали промени, които засягат текста от конституцията, влязъл в сила на 26 декември 2023 г.
Този текст не само не допринесе за съдебната реформа, а направи по-голям хаос, каза Димитрова. И тя посочи, че конституцията не може да бъде променяна със закон, а камо ли с преходни разпоредби в закон.
Ако не беше ветото на президента, какво щяхте да правите, попита още Мая Димитрова.
Тошко Йорданов от ИТН призова някои от сглобката да излезе и да обясни, той определи държанието им като юридическа шизофрения.
Депутатите си дадоха пет дни за нови предложения. Проблемът е, че като се маха пленумът, а нови кадрови органи на съдебната власт няма избрани засега, няма кой да решава бюджетни въпроси и такива, свързани със сградите.
Източник: 24 часа