Директорът на БМФ поиска публично извинение от Кирил Петков и Лена Бориславова за обвиненията към моряците от кораба „Вежен“

0
67
Изпълнителният директор на дружеството Държавно параходство „Български морски флот“ Александър Калчев Кадър: Нова

В Параходство „Български морски флот“ са получили документа от шведската прокуратура, с който се освобождава корабът

Параходство „Български морски флот“ потвърди на брифинг за освобождаването на кораба „Вежен“.„От адвокатската кантора, която бяхме наели да защитава интересите на корабособственика БМФ, получихме информация и документа, с който прокуратурата в Швеция освобождава нашия кораб“, заяви капитан Александър Калчев – изпълнителен директор на Параходство БМФ.

Той потвърди, че според прокуратурата не са налице предпоставки да се счита, че корабът или неговият екипаж са извършили саботаж или какъвто да е друг злонамерен акт.„Бях сигурен, че нашият екипаж не е извършил саботаж и това за щастие се потвърди от разследващите органи в Швеция. Това беше изключително тежка седмица. Не само за дружество, а за морячеството като цяло, защото лично аз бях много огорчен от множество хора, за жалост и политици, обвинявайки българските моряци в непристойно дело. Всеки един от тях – Николай Радулов, Кирил Петков, който има фиксация върху Параходство „Български Морски Флот“, и г-жа Лена Бориславова, както успяха да излязат в парламента и да предположат, че може български моряци да извършат подобно низко дело, сега да излязат и да се извънят публично на нашите моряци“, добави той.

Освободеният кораб „Вежен“ ще спре в Дания, за да бъде ремонтирана повредената котва, а след това продължава плаването си към Южна Америка с малки промени на екипажа. „Ясно е, че нашата котва е паднала по причините, по които ние предположихме. Корабът си продължава дестинацията. Натоварен е със сяра и ще продължи към Дания, за да се смени котвата, ремонт на повреденото оборудване и ще продължи за Южна Америка – Уругвай и Аржентина“. Калчев потвърди, че ще се направи разследване у нас и ще бъде разпитан екипажът, за да не се стига повече до подобни инциденти.  Той изрази благодарности към МВнР, „които не загубиха вяра в българските моряци. Благодаря и на Министерството на транспорта, които също ни подкрепиха в този тежък момент“, добави капитанът.

Днес шведската прокуратура съобщи, че плавателният съд е пуснат, след като беше задържан за инцидента с повредения кабел в Балтийско море миналата седмица. Разследването не е показало да има данни за сериозен саботаж и е отхвърлена тази версия, съобщиха от шведската прокуратура.

Комбинация от лошо време, недостиг на оборудване и грешки в управлението са допринесли за повредата на кабела, отбелязват от шведската прокуратура.

Миналата неделя българският кораб беше задържан от шведските власти по подозрение в саботаж. На борда на плавателния съд се намират 8 български офицери и 9 мианмарски моряци. В зоната, през която е преминал кораба в нощта срещу неделя, е бил повреден оптичен кабел.

От Параходство „Български морски флот“ още тогава обясниха, че ако корабът е скъсал оптичен кабел е заради „изтекла котва“ при лошо време и не става дума за саботаж.