До година ще има окончателно решение за строителството на новите блокове в АЕЦ „Козлодуй“ и яснота колко ще струва токът им

0
36
Изпълнителният директор на "АЕЦ "Козлодуй" - Нови мощности" Петьо Иванов се поздравява със старшия вицепрезидент на „Уестингхаус Електрик къмпани“ Елайъс Гедиън след подписването на договора. Отляво е представителят на „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън" – Йонг Джун Юн. Подписът си тримата положиха пред премиера Димитър Главчев, министъра на енергетиката Владимир Малинов и посланика на САЩ Кенет Мертен. Снимка: 24 часа

Днес бе подписан договор между АЕЦ „Козлодуй“ – Нови мощности“ и консорциум на „Уестингхаус“ и „Хюндай“

Днес в Министерския съвет и пред премиера Димитър Главчев и енергийния министър Владимир Малинов бе подписан договор между АЕЦ „Козлодуй“ – Нови мощности“ и консорциум на „Уестингхаус електрик къмпани“ и „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ за инженеринг на новите мощности в атомната ни централа.

България има над 50-годишен опит в областта на изграждането на ядрени мощности, просто оттогава съществува АЕЦ „Козлодуй“. С подписването на днешния договор ще се реализира един проект, който само ще надгражда над този опит, който България има, и ще допринесе за независимостта, диверсификацията и независимостта на ядрената енергия у нас и в цяла Югоизточна Европа. Това заяви премиерът Димитър Главчев, който откри церемонията, съобщава „24 часа“.

Малинов се надява и вярва, че в рамките на 12 месеца инженерингът на проекта ще е готов, ще има ясен ангажимент от страна на двете компании за срока за изпълнение, както и фиксирана цена.

Договорът между АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ и консорциума „Уестингхаус – Ейч Ди и Си“ бе подписан от изпълнителния директор на българската компания Петьо Иванов, Елайъс Гедиън от „Уестингхаус Електрик къмпани“, а от името на „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ – от Йонг Джун Юн.

След церемонията по подписването Малинов заяви, че с днешното събитие се изпълнява един от ключовите етапи, които са заложени в решението на Народното събрание, а именно да се направи процесът необратим.

Какво още следва от подписването, а и изпълнението на този контракт?

Министърът очаква в четвъртото тримесечие на следващата година да бъде предложен на Народното събрание окончателен доклад, включително с издадено разрешение за строеж на 7-ми блок. Това ще даде възможност на парламента, разполагайки с пълната информация от технологична, финансова гледна точка, да бъде взето т.нар. окончателно инвестиционно решение.

Енергийният министър заяви, че точната сума на договора е търговска тайна, но уточни, че е между 350 и 370 млн. долара.

След 12 месеца изпълнението на договора от консорциума между американците и корейците ще даде яснота за това, което интересува хората, не само колко ще струват двата блока, а каква ще е цената на тока им. Това поясни шефът на АЕЦ „Козлодуй“ – Нови мощности“ Петьо Иванов.

Малинов пък припомни, че по отношение на финансирането има писмо за намерение от американската експортна банка за сумата от 8 млрд. долара, с които се покрива участието на „Уестингхаус“ в проекта за изграждане до ключ на VII и VIII блок на „Козлодуй“ . Писмо имало и от южнокорейската експортна банка за същата сума, с която пък се обезпечава работата на площадката на „Козлодуй“ на „Хюндай“.

Това е някаква индикация колко биха стрували двата блока, коментираха енергийни експерти, тоест – между 7 и 8 млрд. долара единият. Според него изграждането на първия нов блок може да стане за 10 години.

Енергийният министър подчерта, че за първи път „Уестинхаус и Хюндай“ правят консорциум за изпълнение на ядрен проект, той го нарече исторически пробив.

Старшият вицепрезидент на „Уестингхаус Електрик къмпани“ Елайъс Гедиън, заяви, че компанията има 6 реактора АР1000, които работят, а до 2030 г. ще имат 15. В България се е стигнало до партньорство в изграждането на двата нови блока след 20 години съвместна работа, която започва с модернизацията на V и VI блок, както и с доставката на ядрено гориво за пети реактор. Сътрудничеството в изграждането на новите блокове е дългосрочно, това е услуга до ключ, каза още представителят на американската компания. Той припомни, че са подписали документи за партньорство с 22 български компании, предстояло подписването на още документи.

Представителят на „Хюндай“ Йонг Джун Юн, заяви, че компанията е движеща сила в икономическото развитие на Южна Корея и единствената, която успешно е изпълнила 24 ядрени проекта навреме и в рамките на бюджета от 1971 г. насам.

„Добре започнатото е наполовина свършено“, цитира той корейска поговорка, с убеждението, че започнатото днес ще отбележи нова глава в бъдещето енергийно развитие на България. За да постигнем успехи, всички трябва да работим заедно в духа на един екип, каза още той.