ГЕРБ се срещна с „Български възход“ и темите им „съвпаднаха“

0
81
Представителите на "Български възход" на срещата Снимка: стоп кадър

Най-важната според двете партии е съставянето на правителство

Финансовата стабилност на държавата, проект на закон за удължаването на държавния бюджет, социалната политика, здравеопазването, енергетиката, планът за възстановяване и устойчивост – това са основните теми, които бяха очертани от Десислава Атанасова за обсъждане на срещата с „Български възход“, съобщи „24 часа“.

Партията на Бойко Борисов провежда серия от срещи с другите в НС, за да търсят консенсус по конкретни теми.

Най-важната тема в момента е съставянето на правителство, което да състави бюджет, посочи Надежда Самарджиева от „Български възход“. Тя отново повтори тезата на партията, че помощ не трябва да се получава на калпак, а от наистина нуждаещите се.

Категорично смятаме, че бюджет в пленарната зала не трябва да се внася, защото това може да доведе до отвличане на вниманието на партиите, допълни и Виолета Комитова.

Правителство на малцинството би могло, но няма да бъде устойчиво, няма да бъде и дълготрайно, отговори им Десислава Атанасова, и обясни, че поради тази причина според тях е по-добре да се търси съгласие по различни теми.

Най-сложната тема е за компенсациите нза горивата. Сложността идва от там, че основните компании, които извършват тази дейност, са регистрирани не в България, а в Швейцария, и ние трябва да намерим начин да ги накараме да облагат печалбата си, започна Делян Добрев.

Приветствам вашето виждане, че един редовен бюджет трябва да се направи от едно редовно правителство. Имайки предвид икономическия цикъл и разговорите как вървят, ще минат може би месец и половина или два, докато го внесат, а знаете, че трябва да съдържа тригодишна прогноза. Ето защо нашата ПГ подкрепя варианта до съставянето на редовно правителство да бъде удължен старият бюджет. Радвам се за това, което казвате, за фискалните цели, които и вие преследвате. Моето лично мнение е, че основните политики трябва първо да са най-необходимите за хората и бизнеса, и второ, те да бъдат наистина таргетирани, а не да се раздават на калпак. И трето, да се направи преглед на публичните разходи. Тук идва и притеснението ми за дълга – служебният кабинет казва, че за следващите години той ще бъде по 15-16 млрд. лева, което ние не може да допуснем. Въпросът е темпът и посоката, в която той върви. Ако решим да работим заедно, трябва наистина да се разберем за макроикономическата рамка и за това какви цели за държавата могат да бъдат изпълнени със следващия бюджет. Стабилни ли са публичните финанси, те дават веднага отражение върху финансовата стабилност на държавата.

Един от резервите са капиталовите разходи. Не искам да се обиждате, но ние заварихме едно даване на пари напред. Ние видяхме много пари, раздадени, без да има разрешение за строеж, а в някои от случаите няма дори изглед да се получи такова в следващите пет години. Предварителното даване на пари за проекти, които ги няма на хартия, не е добре, посочи Комитова.

Ананиев обаче ѝ отговори, че служебното правителство е предвидило 11 млрд. за капиталови разходи, от които 6 са за плана за възстановяване и други европроекти, и те трябва да бъдат направени. От останалите над 1,3 млрд. са за МРРБ, има и пари за общините.

Аз не отричам, че трябва да прецизираме инвестициите, но не смятам и че трябва да решаваме проблема с дефицита само чрез ограничаване на капиталовите разходи, каза Ананиев. В крайна сметка двете страни се разбраха, че могат да прецизират работата по капиталовите разходи.

Ние може да имаме различни цели, но имаме една основна всички партии – добруване на българските граждани и намаляване на цената на живот, коментира Георги Самандов от БВ и обяви, че подкрепя мерките им в сферата на енергетиката.

Да, някъде няма да се разберем, но защо да не работим заедно, където се разбираме, каза Самандов.

Ананиев пък му отговори, че явно и двете страни подкрепят намаляването на дълга.

Основният проблем е съставянето на работещ кабинет, защото това ще помогне да имаме работещ парламент, защото ще имаме парламентарно мнозинство. Мнозинството и кабинетът не са самоцел, това показаха и множеството кризи, обясни Александър Николов.

На второ място е националният интерес и връщането му в политическия дебат. На следващо място – генериране на достатъчно идеи за гарантиране на сувереноста. След повече от 30 години преход в един толкова фрагментиран парламент.

За нас националният интерес значи насоченост и към хората, и към бизнеса, обясни Виолета Комитова. Според нея през последните години мерките са насочени по-скоро към едрия бизнес, а таргет групата трябва да са малките и средните предприятия. 80% средна класа, 10% бедни и 10% богати е правилната формула според нея. Тогава ще можем да кажем, че „обществото се е замогнало“.

Срещата между двете политически сили приключи, преди да са обсъдени повечето от темите заради напредването на времето. Затова се разбраха да проведат отделни срещи по политики – за правосъдната реформа, плана за възстановяване и др.

Виждам, че много ни съвпадат темите, общи са, обобщи Десислава Атанасова./24 часа