Ето част от изказванията на депутатите по време на дебатите
Утре в 13,45 часа ще бъде гласуването на вота на недоверие в правителството на Росен Желязков. Дебатите днес продължиха малко над четири часа с основно участие на вносителите „Възраждане“.
Според правилника на парламента гласуването на вот на недоверие се провежда не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията. Затова и гласуването ще е чак утре.
Тази сутрин в Народното събрание министрите пристигнаха, за да слушат дебатите, дойде и лично министър-председателят Росен Желязков. Те обаче останаха около час и половина, след което един по един си заминаха, за да се отправят към съседната сграда на „Дондуков“ 1 за заседанието на Министерския съвет. Остана само външният министър Георг Георгиев, тъй като вотът е заради „провал във външната политика“. Той няколко пъти се включва в дебата, за да разясни позициите на МВнР под негово ръководство.
Ето какаво казаха депутатите по време на дебата.
Тома Биков
На втория месец от управлението на това правителство е внесен вот на недоверие за провал във външната политика. Външната политика е политика, при която има приемственост. Този дебат има и своята логика – за вота са се подписали три формации, които по принцип помежду си имат конфликти и различия, но въпреки това са събрали подписи да внесат този вот, посочи Тома Биков. По думите му тези формации често заявяват своята позиция против еврозоната, против членството на България в ЕС. Този дебат има основание, защото европейският консенсус, който бе оформен през 90-те години, който беше обществен и политически консенсус, през последните години вече не е консенсусен, отбеляза Биков и посочи, че в българското общество има групи от хора, които не просто имат известни недоволства от определени политики в ЕС, а са против членството на България в ЕС.
Този вот е израз на тази тенденция и може би е време да отворим разговора не просто за това какво отношение взимаме по една или друга политика на ЕС, а изобщо дали мястото на България е в ЕС, отбеляза Биков.
Ако онези, които са против членството на България в ЕС, са способни да се обединят, онези, които сме за членството на България в ЕС, очевидно не сме способни да го направим, което между другото е и по-голямата опасност за тази перспектива пред България, отчете Биков.
Той отбеляза, че т.нар. многополюсен свят е „възраждане на имперски импулс“. Тук въпросът е ние къде оставаме в тази огромна външнополитическа трансформация, коментира Биков, направеното по-рано изказване от лидера на Възраждане „Костадин Костадинов“. По думите му европейската перспектива на България е факт заради българските усилия, а не на западните усилия. България се стреми към Европа.
„Присъединяването на България към други цивилизационни пространства е усилие на другите цивилизационни пространства, не на България. От средата на 19 век се стремим към Европа и това са го казали нашите национални герои – Раковски, Левски, Ботев, които са израз на антиимперски импулс“, каза Тома Биков.
Въпросът днес е не толкова какво е свършило правителството за последните два месеца, неговата политика е умерена в рамките на европейския консенсус, в рамките на европейската перспектива на България и затова се оспорва, защото е в тези рамки. По думите на Биков това, което се очаква от тези формации, е българската външна политика да бъде противоположна по всички теми на европейската. Това е искането. На това искане ние няма как да отговорим, защото то не отговаря на нашите разбирания, заяви Тома Биков.
Костадин Костадинов
Настояваме за незабавна оставка на правителството и връщане към външна политика, основана на националния интерес, суверенитет, стремеж към благоденствие на българите и подкрепата към всяка мирна инициатива в международен план. Това заяви Костадин Костадинов, лидер на партия „Възраждане“ от името на вносител по време на разисквания вот на недоверие към правителството на Росен Желязков за провала му във външната политика.
Костадинов определи като скандална пасивността на правителството при смъртта на българския служител на ООН капитан Марин Маринов в Ивицата Газа. Вместо да реагира остро, да поиска разследване и да защити достойнството на българската държава, ръководството предпочете тишина и угодничество, за да не засегне интересите на така наречените ни съюзници, заяви Костадинов.
„Това не е политика на суверенна държава, това е тежко предателство и отказ от отговорност към българските граждани. На целия този фон е недопустимо и морално неприемливо значителни средства от държавния бюджет в случай на необходимост да се пренасочват към Украйна, докато социалните системи, системата на образованието, здравеопазването, пенсионното осигуряване остават хронично недофинансирани“, отбеляза Костадинов.
Настоящото правителство приема новосформираните тези на ЕС за налагане на нови санкции срещу Руската федерация и отделянето на средства от националните бюджети за развиване на нов вид отбрана, коментира още лидерът на „Възраждане“. По думите му това е ценностен избор, който ясно показва пълното отчуждение на правителството от проблемите на българския народ. Отказът от суверенна външна политика, липсата на визия за мястото на България за раждащия се нов многополюсен свят, подчинението пред агресивната военна реторика на наши псевдопартньори, икономическите щети от санкциите и пренебрегването на социалните нужди за сметка на наложени отвън, а не продиктувани от българския национален интерес, военни разходи – всичко това не е просто политическа грешка, а дълбок политически и морален провал, каза Костадинов.
Тошко Йорданов
Дебат за външна политика не се опира до цивилизационен избор независимо как се опакова, защото еврозоната не е цивилизационен избор. Цивилизационен избор е да сме част от Европейския съюз (ЕС), заяви при дебатите по вота на недоверие към кабинета „Желязков“ Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на „Има такъв народ“ (ИТН).
„Възраждане“ говорят за намеса на външни сили във външната ни политика при положение, че в България и в момента, и при предишното правителство, благодарение на ИТН, беше спрян опитът за намеса на външни сили, коментира той. В момента страната ни не е в коалиция на желаещите, не изпраща войници в Украйна, което е доказателство, че това правителство не подскача по летвата, която му налагаха преди, посочи Йорданов.
По думите му външната политика и Европейският съюз при „Възраждане“ са „политическа шизофрения“, защото, от една страна са чели декларация от парламентарната трибуна за излизане на страната ни от ЕС, същевременно са участвали в европейските избори и са вътре в Европейския парламент, като в същото време са атакували представителството на институцията у нас. Това са едни доста шумни, инфантилни, неориентирани хора от „Възраждане“ по отношение на външна политика, смята Тошко Йорданов.
Що се отнася до преформатирането на световния ред – и в тази ситуация не вярвам, че има нормален човек, който да мисли, че извън НАТО можем да осигурим националната си сигурност, продължи председателят на ПГ на ИТН. По думите му трябва да се дават повече пари за отбрана, да си плащаме вноските и ЕС да бъде достатъчно силен да се пази сам, ако се наложи, защото в момента не е. Изявления, че извън НАТО ще си оправим националната сигурност, са „тъпи изявления“, коментира Тошко Йорданов.
Постоянното намесване на „ДПС-Ново начало“ в управлението е доказателство, че „Продължаваме промяната-Демократична Българя“ (ПП-ДБ), „Възраждане“, тъй като нямат аргументи, намесват неща, които просто не са верни, отговори той на твърдения на двете опозиционни политически сили. И напомни, че ПП-ДБ са управлявали заедно с Делян Пеевски.
Йорданов благодари на „Демокрация, права и свободи“-ДПС, че вчера са взели отговорно решение , точно, за да стопират „до голяма степен тъпотиите“, които се говорят в тази посока.
ПП-ДБ много смело говорят, че след излизането на доклада за еврозоната щели да инициират вот на недоверие при положение, че работата започва оттам – започва подготовката за приемането на еврото. Те саботират собствените си изказвания, смята още председателят на ПГ на ИТН.
Танер Али от „Демокрация права и свободи“ – ДПС
Ние няма да подкрепим този вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, още повече с тези мотиви, в този момент. Правителството може да бъде критикувано за много действия или бездействия, но точно по отношение на позициите на премиера Желязков и комуникациите му в евроатлантически институции, ние го подкрепяме. Това заяви Танер Али от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС по време на разискванията на вота на недоверие към правителството на Росен Желязков „за провал във външната политика“. Вотът бе внесен по инициатива на „Възраждане“ с подписите на 54 народни представители от парламентарните групи на „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) и „Величие“.
Още вчера от ДПС-ДПС обявиха, че няма да подкрепят вота на недоверие. Днес по време на разискванията Танер Али отбеляза, че отстояването на един балансиран, но същевременно твърд курс на изпълнение на принципни позиции и поети ангажименти от страната ни, заслужава доверие. Евроскептицизмът като водещ фактор за причините, обединили партиите, вносители на вота на недоверие към правителството на Росен Желязков, е в разрез с нашите дългогодишни политически усилия страната ни да завърши успешно европейската перспектива, каза Али и напомни, че България и българските граждани еднозначно са се произнесли по основната тема на външната ни политика преди доста години. Всички опити за промяна на тази стратегическа величина в перспективата пред нашата страна са несъвместими с нашето разбиране за държавническо, политическо поведение, заяви Танер Али.
„Във формираното мнозинство, излъчило настоящото редовно правителство, парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС е с втора по тежест електорална и мандатна стойност и по силата на всички политически правила и традиции е със съществени перспективи за развитие. Веднъж, очистила се от самозвани политици, обект на санкции и разследвания, както и от техните користни последователи, партията ни има далеч по-светъл хоризонт пред себе си, каза Танер Али.
Той напомни, че ПГ на ДПС -ДПС е била поканена от председателя на парламентарната група на ГЕРБ да се присъедини към споразумението за сформиране на парламентарно мнозинство за излъчване на правителство за съвместно управление и отбеляза, че това е станало в последния възможен момент преди връчването на мандата от президента Радев.
Пред нас се изправи отговорността страната ни да пропусне оперативния шанс през приемането на редовен бюджет да изпълни стратегическата цел за България по приемането ни в еврозоната. Като отговорна партия – ние не се поколебахме да бъдем на тази висота, без да поставяме никакви условия по състава на проектокабинета, както и наше пряко участие в него. Ние изрично формулирахме и разписахме споразумение между трите партии – принципите и смисълът на нашето участие в това мнозинство, напомни Танер Али и визира приоритета на ДПС-ДПС за разграждане на „модела Пеевски“ и недопускането на задкулисни зависимости.
Днес сме в безпрецедентна ситуация на най-бързия вот на недоверие към новоизбраното правителство, отбеляза в началото на своето изказване Али. По думите му динамиката на събитията в геополитически аспект и на нетърпението на българското общество да се раздели час по-скоро с политическата криза у нас са фактори, предопределящи недопускането на грешки от всички парламентарно представени партии, призвани да оправдаят очакванията за бързо излизане от блокирането на нормалната дейност на държавността и нейните институции.
Танер Али посочи, че тези фактори не са оправдание за неспособността на призваните да закърпят личните си и партийни интереси, допуснали именно поради тях България да зацикли в поредица от всякакви други кризи в последните десетилетия. Тези и други подобни фактори би трябвало да са изключителна мотивация пред българското политическо представителство във всички партии и особено пред парламентарно представените – да са на висотата на своята отговорност пред страната ни и да предприемат адекватни законодателни оперативни действия за защитата на националния ни интерес, каза Али.
Атанас Атанасов, „БСП-Обединена левица“
Не можем да си позволим да хвърлим страната в нова политическа криза в името на чужд дневен ред, заяви Атанас Атанасов от парламентарната група на „БСП-Обединена левица“.
По думите му, ако искаме външната ни политика да бъде само българска, тя може да се прави само от редовен, демократично избран кабинет, не от служебни правителства, от площадна реторика, от националистически призиви.
Това управление е трудно, то е резултат от сложни компромиси, но то е необходимо, защото само през редовна власт може да се прави дипломация, да се влияе на решенията на Европейския съюз и да се защитава реално националният интерес, изтъкна депутатът.
По думите му БСП ясно и категорично е заявила своите позиции и не е допуснала подписването на 10-годишно споразумение за военна подкрепа за Украйна. „Парламентът прие декларация, че нито един български войник няма да бъде изпратен там. Ние подкрепяме модернизацията и превъоръжаването на Българска армия, както и развитието на нашия военно-промишлен комплекс, но трудно бихме приели харченето на над 800 млрд. евро за превъоръжение, когато страната ни има нужда от реиндустриализация, инвестиции в образование, здравеопазване, социални услуги“, посочи Атанасов. Неведнъж сме заявявали, отбеляза той, че санкциите срещу Русия имат вредни последствия за нашата икономика, най-вече в енергетиката и селското стопанство, и в рамките на това управление БСП ще настоява за оценка на тези санкции, както и за защита на българските производители и потребители.
Отстояваме това не от комфортното кресло на опозиционери, а отговорно, като част от това правителство. БСП не бяга от трудното, не бяга от отговорност, подчерта Атанасов. Влязохме в управлението, за да сме коректив отвътре, а не зрители отвън, добави той. По думите му има дефицити, но мнозинството носи отговорност в труден исторически момент. Чрез нашето участие в управлението успяваме да налагаме политики, които гарантират социална стабилност, повишение на пенсиите, ръст на доходите, посочи представителят на левицата.
Към вносителите на вота – вие не искате различна външна политика, искате да разрушите посоката на България, това не е патриотизъм, а безотговорност, облечена в крясъци. БСП ще останем последователни, ще настояваме за мир, няма да подкрепим вот, който цели подкопаване на държавността, заяви Атанас Атанасов.
Ивелин Михайлов
Това не е вот на недоверие, който е евроатлантически или проруски, това е вот на недоверие към едни хора, които няма как да извършват силна външна политика, при положение че нямаме вътрешна такава. Това каза лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов.
Ние сами се унижаваме и ние сме хората, които правят така, че да изглеждат нелепо в очите на хората, с които преговарят, посочи Михайлов и даде пример с разговора между президента Тръмп и президента Зеленски, в който Тръмп казва на Зеленски – „ти нямаш козове да преговаряш“. „Ние се намираме в условия на предвоенен конфликт, който е между ЕС и Русия. Като членове на ЕС и НАТО ние трябва да се грижим за сигурността на нашите граждани и на нашата армия. В един такъв момент, ако едно правителство иска да води силна външна политика, поне би се грижило за атомните си бункери, които да приютят хората в случай на нужда“, коментира депутатът, припомняйки, че Русия е ядрена сила.
„Четох една статия, че Швеция може да приюти седем милиона човека в ядрени бункери. В България във Варна се унищожи един от най-големите ядрени бункери, ние подадохме сигнал и именно корупцията в сегашното управление направи така, че всичко да бъде потулено“, добави Михайлов. По думите му хората в тази престъпна дейност са били от ГЕРБ и те са участвали в преобразуването на този обект в скрап.
Ако ние водим външна политика, а начело на държавата са хора, които са заплашени от затвор, допълнителни санкции, ясно е че тези хора няма да вземат най-добрите решения за България, каза още Михайлов, визирайки санкциите по Магнитски.
Депутатът отбеляза, че на територията на страната има 60 хиляди незаконни сметища, които по думите му не са добра изходна посока за преговори. Слушах един анализатор, който казваше, че 60 процента от руснаците имали външни тоалетни, при нас всеки българин си има собствено сметище, коментира Михайлов. Как да говорим за води и безводие при положение, че ние сме ги отровили. Никой отвън няма да ни погледне сериозно, когато имаме мръсна мафиотска, корумпирана държава, добави депутатът.
Йорданка Фандъкова
Това правителство е дало всички основания да бъде подкрепено за водената от него външна политика, заяви Йорданка Фандъкова (ГЕРБ-СДС).
В изказването си тя защити външната политика на правителството и работата на министъра на външните работи, които определи като много последователни и активни. Приемам вота като пореден опит за дестабилизация, посочи Фандъкова. По думите ѝ, българското правителство има много ясни външнополитически приоритети, по които работи последователно. Внесеният вот на недоверие и настоящият дебат позиционират много ясно политическите сили в тази сложна обстановка, изтъкна председателят на външната комисия. Важно е, смята Фандъкова, да чуем ясната подкрепа за външнополитическите цели от страна на партиите, които се заявяват за проевропейски и пронатовски.
На второ място, вносителите на вота многократно и системно блокират функционирането на институциите, превръщат се в проводник на хибридна война срещу България, смята Йорданка Фандъкова. Целите на правителството са да изведе страната от външнополитическите сътресения като осигури сигурност и стабилност на гражданите си, посочи тя. Това е членството в еврозоната, участие в различните формати на НАТО, добави тя. Само за по-малко от три месеца МВнР демонстрира ясна политика на защита на български граждани, като например освобождаването на съгражданите ни от „Галакси лидер“, на българския заложник, задържан от Хамас, реакцията след пожара в Кочани, Република Северна Македония. Това е знак за професионална работа на дипломатическото ведомство, каза депутатът. По думите на Йорданка Фандъкова, настоящият министър на външните работи е готов да участва, дискутира, в рамките на външната комисия. Вярвам, че в тази зала има политически сили, отвъд управляващото мнозинство, които да се противопоставят на отклонение от външнополитическия курс на страна, заяви председателят на външната комисия.
Станислав Анастасов, ДПС-НН
Няма как да ви позволим, колеги, да отклонявате България от евроатлантическия курс, да я отклонявате от пълноправното членство в НАТО, както и от членството в ЕС и еврозоната. Това, което виждаме в момента, е че вие обслужвате чужда външнополитическа доктрина, която не е българската, която е на държава, която не е приятелска, която е на държава, която ясно ни е определила и работи против българските интереси. Това каза Станислав Анастасов по време на разискванията.
Предлагам да спрете да говорите за провала на българската външна политика и да започнете да говорите от тази трибуна на глас, терапевтично, да споделяте вашите опити на „Възраждане“ да отклоните България от външнополитическия й курс, каза Станислав Анастасов.
Наслушахме се на достатъчно изпълнения от партия „реплика – дуплика“, очевидно е, че те ще превърнат този вот на недоверие в поредното си изпълнение да говорят едни и същи неща, заяви Анастасов.
В началото на изказването си той посочи, че вотът е направен по един изключително грозен повод и по същество той злоупотребява с болката на едно семейство на един достоен българин – капитан Марин Маринов.
Отделно от това вносителите се опитват да противопоставят и отделни групи от българското общество, което е изключително грозно и опасно. Това няма нищо общо с националния интерес на България, камо ли с нейната външна политика, посочи Станислав Анастасов.
Българският национален интерес за нас от „ДПС-Ново начало“ е ясен – това е интересът на хората. Няма никакво съмнение, че интересът на хората е България да бъде член на най-силния отбранителен съюз – НАТО, който гарантира мир, както и на ЕС- най-проспериращият икономически съюз. Нашата външна политика е част от тези два съюза, но за разлика от колегите, които са вносители на вота и за които разбрахме от изказванията, че те имат някакви комплекси за слугинство, за подчиненост, ние от „ДПС-Ново начало“ имаме самочувствието, че можем да участваме във формирането на тези общи външни политики, посочи Анастасов .
БТА/24 часа