Министърът провежда съвещание с железопътния сектор
„Приоритет на приоритетите ми е безопасността на движението на влаковете. Естествено, предвид катастрофата в Локорско преди няколко дни и трагичния ѝ изход, безопасността на движението по българските железници ще бъде мой първи приоритет, безопасността на движението по пътищата – също“. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на петото издание на Софийския икономически форум.
На въпрос на БГНЕС относно искането на „Възраждане“ за цялостна ревизия на управлението на служебния министър на транспорта Красимира Стоянова, Караджов подчерта: „С колегите от „Възраждане“ наистина се чух по въпроса. Те имат своето основание. Аз намирам също за логично да се направи ревизия не просто само за времето на служебния министър, но трябва да се разгледа изобщо дейността на НКЖИ, на двете БДЖ-та, защото зачестилите инциденти, катастрофи, показват, че нещо в системата за сигурност куца“.
Транспортният министър съобщи, че днес в 10 часа ще има „много критично съвещание“ с цел повече да не се допускат катастрофи и жертви по железопътната инфраструктура с всички ръководители на всички дружества – на Изпълнителната агенция „Железопътна администрация“, на борда за разследване на произшествия. „Тепърва очаквайте новини в тази посока“, каза още той.
„В момента се работи активно по реализацията на Коридор 8. Неговото значение в настоящия геополитически момент е огромно“, заяви вицепремиерът. „Най-доброто, което държавата може да направи за бизнеса, е поне да не му пречи“, каза Караджов в обръщението си към участниците във форума и отбеляза, че има достатъчно добри примери, които дават основание за оптимизъм.
Транспортният министър посочи, че над 18 хиляди гръцки компании вече оперират в България, като инвестициите надхвърлят 3,5 млрд. евро, но винаги има възможност и за повече.
Акцентите в Петото издание на Софийския икономически форум са стратегическите предизвикателства и възможности за България и Югоизточна Европа. Лекторите ще говорят за ролята на новата Европейска комисия, взаимодействието със САЩ, присъединяването на България към Еврозоната, икономическата конкурентоспособност, управлението на миграционните предизвикателства, чуждестранните инвестиции, енергийният потенциал, инфраструктурното развитие, преходът към кръгова икономика.