Има ли връзка покушението край Драгалевци с разстрела на Къро в ЮАР и сложената спешно охрана от НСО на политически лидери?
Стефан Ташев
Идва ли гангстерска война след разстрела на бившият служител на Спецотряда за борба с тероризма, застраховател, доцент доктор по национална сигурност, бивш член на надзора на НОИ, шеф на работодателска организация, издател на вестници и екскандидат за президент Алексей Петров?
Според повечето коментатори-да. Бруталното убийство на такава високопоставена фигура стресна хората. И това се случва посред бял ден в 21 век, в държавата „отвоювана от мутрите“.
А истината е доста тривиална. В края на май написах материала „Ще има ли война в България за наследството на Къро?“, визирайки също толкова бруталното убийство на висаджията в ЮАР.
Убийството на Къро и заличаване на следите
Според запознати двете престъпления са свързани. И не само заради пари, черни пари, а най-вече заради информация, която е най-скъпоценното нещо в този свят. Особено чувствителната информация. Куршумите в луксозната къща в Кейптаун през май и край Драгалевския манастир днес заличават, замитат следи. От близкото и не чак толкова близкото минало. Когато се наливаха „основите“ на групировките и „застрахователите“, а после разни гущери започнаха да си режат опашките с атентати по улиците.
Няколко са версиите за бруталното убийство на Алексей Петров, оцелял в два атентата и един съдебен процес известен като делото „Октопод“.
Първата е връзка с убийството на Красимир Каменов-Къро в Африка. Твърди се, неофициално, че двамата притежават чувствителна информация за изчезналата криптокралица Ружа Игнатова и нейните милиони в криптовалута.
Да припомним, че разстрелът в ЮАР носеше почерка на перфектно организирано покушение, с изпипани докрай детайли.
Килърите изчакват охранителят на Къро да закара децата му на училище и когато се прибира с автомобила си, е издебнат, колата му е ударена с мощен джип отзад и така екзекуторите нахлуват в имението. Твърди се, че били с полицейски униформи или с якета на американската служба за борба с наркотрафика DEA. Нападателите изненадват хората в имението. Гардът, съпругата на Къро и бавачката на децата са оковани с белезници, а основната цел-Каменов е вързан със „свински опашки“. Защо жертвите не са убити веднага, а се е наложило да им слагат белезници?
Хипотезите са поне две. Първата е, че екзекуторите са вързали убитите докато изчакат нареждане по телефона какво да правят с тях. Втората, че Каменов е вързан със „свински опашки“-метод използван от някои специални части, докато от него не се изкопчи някаква информация. След което жертвите са ликвидирани безмилостно с куршуми в главите.
При Алексей Петров също има следене на обекта и избиране на място за разстрел в планината. Изпълнението не е толкова аматьорско, колкото изглежда на пръв поглед. Изискват се умения в използването на тежко оръжие-пушка-помпа и отстрел на двама души за секунди.
Израелската връзка
Друга версия свързва убийството на Витоша с бизнеса на Петров, известен сред баретите с прозвището Трактора и по-точно връзките му с Израел. Публична тайна е, че бившият командос имаше израелски съдружниза, някои от които бивши служители на МОСАД и други специални служби. Последният случай бе с експерта по антитероризъм от Израел, правил оглед на мястото на атентата срещу Гешев, което предизвика политически скандал. Експертът бе у нас по покана именно на Петров.
По-младите хора не помнят, но аз ще припомня. През 2010 година след ареста на Алексей Петров при операция на МВР „Октопод“ в парламента избухна скандал. Вътрешната комисия реши да извика бивши министри на МВР и шефове на спецслужби, за да отговарят на въпроса кой е назначил Трактора в тогавашната Национална служба „Сигурност“-НСС, контраразузнаването.
След тях стана ясно, че той е назначен като агент на прикритие от НСС, за да шпионира посланика на Израел у нас по предложение на шефа на контраразузнаването ген. Атанас Атанасов, сега виден депутат от ДСБ.
Атанасов се оправда, че е бил измамен от Държавна сигурност да го стори, но Петров не бил на щат и не взимал заплата.
Вероятно от тогава бившата барета има контакти с Израел. Според запознати версията за чуждестранна връзка с убийството на Витоша не е никак за изпускане заради финансови неуредици между убития и израелския му съдружник.
Политическо отмъщение
Версията политическо отмъщение също не е за подценяване. В последните месеци Алексей Петров редовно беше канен по телевизионните студия по политически теми, някои го набедиха, че е посредничил за създаване на правителството. Публична тайна е връзката му с бащата на Кирил Петков-Петко, който е неофициален кадровик на държавата. Двамата се познават от заниманията по карате. Твърдеше се, че „Татко Петко“ е обещал да направи Петров шеф на ДАНС и работил през сина си в тази посока. Но е срещнал съпротива от коалиционните си партньори от ДСБ, които обявили, че това ще предизвика огромен скандал.
Иначе политическите връзки на Трактора не са от вчера. Той изплува като съветник на първия шеф на ДАНС Петко Сертов и напусна с него агенцията след скандалите и разработката „Галерия“.
След пускането му на свобода Петров се кандидатира дори за президент, но получи твърде малко гласове и се разочарова от политиката.
Всъщност през целият преход Алексей Петров, издигнал се от милиционерското училище в Пазарджик до шеф на катедра по „Полтика и национална сигурност“ в Пловдивския университет, бе някъде около или до политици от най-висок ранг. Според Атанас Атанасов и неговите показания на делото „Октопод“ дадени през януари 2012 година, Трактора е от най-близкият кръг приближени на бившия главен прокурор Никола Филчев. Шефът на ДБ твърдеше, че Петров е бил „топлата връзка“ между Филчев и тогавашният президент Георги Първанов.
По време на същото заседание по делото „Октопод“ бившият шеф на ДАНС Петко Сертов дава следните показания: През 2008 г. в ДАНС бяха извикани последователно „на кафе“ Златомир Иванов – Баретата, братята Красимир и Николай Маринови – Маргините, както и Евелин Банев – Брендо.
Уточнявайки, че Петров е присъствал на някои от тези срещи, но не в качеството си на оперативен работник, Сертов обясни, че до въпросните беседи се стигнало, след като депутат от 40-ото Народно събрание получил заплашително писмо в служебната си пощенска кутия. На въпрос на прокуратурата „за Румен Петков ли става дума“, зам.-шефът на БОРКОР отговори утвърдително.
Той обясни още, че няма представа дали Алексей Петров е бил обект на оперативните разработки в ГДБОП „Бизнесмени“, „Цигулари“ и „Рамбо“, като добави, че не е изисквал справка по този въпрос преди да назначи подсъдимия за свой съветник по сигурността. Причината била, че нямало такава практика в агенцията. Сертов заяви също, че не му е докладвано Петров да е имал някакви проблеми при проучването си за получаване на допуск до класифицирана информация.
Година по-рано, след като някой взриви редакцията на неговия вестник „Галерия“ Алексей Петров отправи обвинения към тогавашния премиер Бойко Борисов и най-вече към бившия зам.-директор на НСС и ДАНС Иван Драшков и колегата му Веселин Марков. Марков бе съветник на депутата Атанас Атанасов, а след встъпването на правителството „Денков“ стана съветник на премиера по въпросите за националната сигурност.
Алексей Петров бе и един от първите, които посъветваха главния прокурор Иван Гешев да си подаде оставката.
Има ли връзка убийството на Трактора с политическите процеси у нас? Има. И можем спокойно да кажем, че то е свързано и със спешно сложената тези дни охрана от НСО на политическите лидери от ПП-ДБ заради заплахи. Да припомним, че след разкрития на прокуратурата от зимата и пуснати записи става ясно, че Красимир Каменов-Къро нарича ПП-ДБ „мои хора, малко малоумни, но вършат работа!
Запознати твърдят, че става дума за двуцифрена сума в милиони левове, хвърлена в предизборната кампания на „добрите“. И, че се проверява информация за преводи на пари през Къро към политически партии преди изборите, като средствата са били осигурени от Дубай и укриващият се там Васил Божков-Черепа.
Ще има ли още убийства след бруталния разстрел на Алексей Петров? Да, ще има, това е само началото. И най-вероятно ще имаме и политическо убийство.