Ако Радев пази президентството от корупцията, трябва да опразни институцията от съветниците си, каза депутатът от ДПС
Няма конфликт. Има изразено политическо отношение от страна на Пеевски към действията на Радев. И Радев отговаря на Пеевски с нарушаване на конституционните си задължения, което не е редно.
Така депутатът от „ДПС–Ново начало“ Йордан Цонев отговори на въпрос в „Денят започва“ по БНТ откъде и защо се е появил конфликтът Радев – Пеевски.
„Пеевски е лидер на политическа партия и като такъв е свободен да се държи политически. Така, както прецени, че това отваря пространство на партията му. Държавният глава обаче има определени от конституцията задължения, както и правомощия. Той правомощията си много стриктно ги ползва, а задълженията виждаме, че не толкова стриктно спазва. Всъщност той наруши конституцията, тъй като член 99, който урежда избора на изпълнителна власт от законодателния орган, императивно казва, че държавният глава връчва мандати след консултации с парламентарните групи, което означава всички групи“, каза Цонев.
Той определи отговора на Радев като странен.
„Първо, той казва, че не ни кани, защото ние предварително сме се отказали да участваме в съставянето на правителство. Това не е неговата работа да прави тази преценка. Неговата работа е да изпълни императивното изискване на конституцията“, каза Цонев.
„Нашата парламентарна група, председателят Пеевски, каза предния ден, че той няма да отиде на консултации, но както винаги ще прати ръководството на парламентарната група, защото не за първи път държавният глава прави консултации и не за първи път ни кани и не за първи път ние отиваме“, допълни Цонев.
„Щяхме да кажем нашето мнение по отношение на това трябва ли да има кабинет, какъв трябва да бъде, как да се състави. Щяхме да кажем нашето мнение защо смятаме, че този парламент не е способен да излъчи стабилно, сериозно мнозинство. Аз не помня консултации при президента, на които да не съм бил питан за бюджета и да не съм отговарял.“ Така той отговори на въпроса какво щеше да стане, ако бяха отишли на консултации.
„Той казва, че иска да опази президентската институция. Първо, тук явно става въпрос за санкцията „Магнитски“. Многократно сме заявявали и на държавния глава, и навсякъде, че тази санкция е измислена от соросоидната общност в България и е отмъщение и е абсолютно измислена и го доказахме. Има санкции и за тази санкция ще излезе истината, че не е вярна и е клевета“, каза Цонев.
„Този парламент си направи селф импийчмънт“, посочи той.
„Президентът заслужава импийчмънт поне 3 пъти досега. При него е рецидив нарушаването на конституцията“, посочи Цонев.
Ако той изтъква, че пази президентството от корупцията, трябва да опразни институцията от съветниците си, смята още Йордан Цонев. Попитан какво има предвид, отговори:
„Ще разберем, като му падне имунитетът. Ще видим колко е силен, когато напусне президентската институция“.
Цонев обясни и защо ПГ на „ДПС – Ново начало“ не са излъчили зам.-председател на парламента:
„Това е нашата позиция и нашата оценка към този парламент, който 40 дни не можа да си избере председател. Искахме да види целият български народ какво представляват някои от политическите партии и какво дране за власт пада, вместо да се мисли за проблемите на хората. Имаме бюджет, доходи, сериозни проблеми“.
Бюджетът има сериозен дефицит, но за това сме виновни политиците, а не експертите във финансовото министерство, каза още Йордан Цонев.
„Там работят един и същи хора повече от четвърт век. Това са експерти, които правят бюджет такъв, какъвто политиците го задават. Ние, политиците направихме бюджета такъв“.