МВР проучва схеми за купуване на гласове чрез фирми за бързи кредити

0
15
Министър Атанас Илков представи данните за купуването на гласове пред депутатите. Снимка: Велислав Николов/24 часа

С 23% са спаднали сигналите за изборни нарушения по време на кампанията за вота на 9 юни

МВР проучва една от новите схеми за купуване и продаване на гласове чрез фирми за бързи кредити като част от подготовката си за организиране на изборите на 27 октомври.

„Насочваме нашите усилия. Колегите най-вече от Икономическа полиция са ангажирани с придобиване на изпреварваща информация, която е свързана с дейността на тези финансови институции, така че да успеем да установим лица, които са задлъжнели и биха могли да бъдат обект на този начин за купуване и продаване на гласове“, обясни служебният вътрешен министър Атанас Илков по време на изслушване в парламента.

Определящи са подадените сигнали от хора, които са станали жертви на подобно изнудване. Обикновено става въпрос за хора, които са теглили бърз кредит, а от фирмата му предлагат да му опростят част от сумата, ако гласува за определена политическа сила.

Илков се похвали, че с 23% са спаднали сигналите за изборни нарушения по време на кампанията за вота на 9 юни. В МВР са постъпили 626 сигнали за нарушения на Изборния кодекс спрямо 813 за изборите на 27 октомври. Тогава обаче изборите бяха 2 в 1 – местни и парламентарни.

Досъдебните производства са 103 към 13 юни 2024 г. в сравнение със 151 за 2023 г., т.е 31% по-малко, което е в следствие на по-малкото сигнали. Задържаните са били 67 спрямо 134 през 2023 г., предупредителните протоколи са били 1403 спрямо 2144 през октомври 2023 г.

„Това се дължи основно и само на нашите действия – всички онези превантивни мероприятия и проактивни действия, които ние изпълнявахме във всички избирателни райони. Това до голяма степен обуслови тези резултати, те не са вследствие на нашето бездействие, а напротив“, обясни Илков. Той не отговори на въпрос на Георги Свиленски от БСП кои са партиите, които купуват гласове.

Бившият МВР министър Бойко Рашков се усъмни, че може да не се регистрират всички получени сигнали, за да се намали изкуствено техния брой и така да има по-малко образувани досъдебни производства.

„Иска ли министърът днес да ни убеждава, че в МВР няма информация за купувачите на гласове? Това е просто смешно“, каза Рашков. Илков от своя страна го увери, че всеки един постъпил сигнал е бил отчетен в регистрите на ведомството. За настоящата кампания вече са получили два сигнала.