Няма да има ограничаване на домашното вино и ракия, увери премиерът

0
33

Желязков заяви, че предлаганите от земеделското министерство промени не са били съгласувани и той е наредил да бъдат снети от обществено обсъждане

Няма да има ограничение върху количествата вино и ракия, които българските граждани могат да произвеждат в домашни условия. Това заяви министър-председателят Росен Желязков в отговор на обществените притеснения, свързани с публикуван за обществено обсъждане проект на нормативен акт.

„Категорично това няма да стане“, подчерта Желязков и добави, че Министерството на земеделието и храните не е съгласувало съответните текстове, които „нито са предварително обсъдени, нито е ясна политиката зад тях“.

По думите му, евентуални ограничения биха засегнали голям брой хора, а не е ясно кой точно би бил облагодетелстван от подобна промяна. „Това ме накара вчера да разпоредя на министър Таков това нещо да бъде свалено от обществено обсъждане, защото считаме, че е посегателство върху изконен бит на българина“, посочи още Желязков. Според него подобни предложения са недопустими и няма да бъдат реализирани.

Законови промени, публикувани за обществено обсъждане, предвиждаха нови правила за производството на домашна ракия и вино. Законопроектът сочи, че нищо, което не е собствено производство, не може да се направи на ракия. За домашно производство се разрешава да се вари вино или ракия само, ако един човек произвежда и суровината.