Парламентът: Битовите крайни потребители на ток остават на регулирания пазар до 31 декември 2025 година

0
28
ток
Снимка: архив

Ако до края на 2025 година успеем да направим законите за енергийна ефективност и ВЕИ, гражданите ще бъдат енергийно независими, отбеляза Жечо Станков

Народното събрание реши битовите крайни потребители на ток да останат на регулирания пазар на електроенергия до 31 декември 2025 година.

Решението бе внесено от парламентарната група на ГЕРБ-СДС и получи подкрепата на мнозинството в парламента. То беше прието със 172 гласа „за“ и нито един против. По този начин с 3 години се отлага преминаването на битовите потребители на ток към свободния енергиен пазар, съобщи Tribune.

Правителството да предприеме необходимите действия, с които да гарантира, че пълната либерализация на пазара на електрическа енергия за битовите потребители ще се осъществи след 1 януари 2026 година, гласи решението на парламента.

Според Жечо Станков от ГЕРБ решението дава възможност за максимално отлагане на срока за преминаване на битовите потребители на ток на свободния пазар, заложен като условие за усвояване на средства по Плана за възстановяване и устойчивост.

„Ако до края на 2025 година успеем да направим законите за енергийна ефективност и ВЕИ, гражданите ще бъдат енергийно независими“, отбеляза Жечо Станков.

„Едно домакинство, което през зимата се отоплява на климатик и харчи месечно около 1000 киловата, ще плати сметка в рамките на 180 лева, а ако се изпълни този ангажимент, който колегите от ПП са поели с последния План за възстановяване устойчивост, то сметката на това домакинство от 180 лева ще стане 720 лева след Нова година“, посочи Станков.

Рамадан Аталай от ДПС изрази мнение, че битовите потребители в тези условия не са готови да излязат на свободния пазар.

„Не сме готови, защото трябваше досега да сме определили най-малкото енергийно бедните, колко са, кои са, да сме подготвили програма за подпомагането им чрез социалното министерство“, отбеляза депутатът от ДПС.

От „БСП за България“ също подкрепиха предложението на ГЕРБ-СДС, още повече че то съвпадало с тяхната предизборна кампания.

Драгомир Стойнев от БСП определи проекта на решение на ГЕРБ като първа стъпка към енергийна подкрепа за битовите крайни потребители.

„Правителството трябва да свърши своята работа относно Плана за възстановяване и устойчивост и да се обясни наистина за проблемите, които има, още повече, че в момент, когато виждаме какви шокове има на енергийния пазар в Европа, е съвсем нормално домакинствата да се ползват с по-голяма закрила“, изтъкна социалистът.

„Но също така има домакинства, които се отопляват на природен газ и в най-скоро време, ако Министерският съвет продължава да не взима решения, то тогава ние народните представители отново трябва да решим проблема“, каза още Стойнев.

„Възраждане“ пък казаха, че няма да одобрят проекта на решение на ГЕРБ. На фона на нестабилната ситуация от партията смятат, че изобщо плановете за преминаване на битовите потребители на свободния пазар трябва да бъдат премахнати, а не само отложени.

„Продължаваме промяната“ отново изтъкнаха, че правителствата преди кабинета „Петков“ не са постигнали напредък в либерализацията на енергийния ни пазар.

„С решението днес ще препотвърдим заложената от предишното редовно правителство политика за плавно преминаване към либерализирания пазар на крайните битови потребители на ток“, коментира Радослав Рибарски от „Продължаваме промяната“, който беше председател на енергийната комисия в предишното Народно събрание.

По думите му пълната либерализация минава през отпадане ролята на НЕК като основен доставчик. Либерализацията трябва да отвори пазара за повече участници и да създаде конкурентна среда, подчерта депутатът.

„Български възход“ от своя страна не виждат смисъл в подкрепения проект на решение. „Един обикновен политически пиар, нищо повече, тъй като битовите потребители първо са защитени от ценовите решения, които са на КЕВР“, заяви Георги Самандов.

Той призова парламентарните групи да помислят за разработка на механизми за подпомагане на най-уязвимите потребители на ток, които в зимните месеци ще усетят икономически шок. „Това, което в момента се говори, ми изглежда като подготовка за избори, а не да намираме решения на проблемите на хората“, коментира народният представител от „Български възход“.

След гласуването народните представители преминаха към обсъждане на проекторешението за възлагане на Министерския съвет да приеме програма за предоставяне на компенсации на небитовите крайни потребители, което също е внесено от ПГ на ГЕРБ–СДС.