Това реши парламентът
Парламентът не прие проекта на решение за възлагане на Министерския съвет да включи диазотния оксид (райски газ) в списъка с наркотични вещества. Предложението беше внесено от Корнелия Нинова и група народни представители.
Проекторешението беше отхвърлено и при прегласуването с 68 гласа „за“, 31 „против“ и 65 „въздържал се“ с аргумента, че т.нар. райски газ не е наркотик.
В края на юли парламентът наложи пълна забрана върху продажбата, включително онлайн, на райски газ и пълнители за него на физически лица без оглед на възрастта им. Остана разрешена само търговията за юридически лица за медицински цели и за хранително-вкусовата промишленост по специален ред, описан в Закона за храните.
Александър Симидчиев (ПП-ДБ) заяви днес, че има две решения – едното е да забранят за всички физически лица продажбата на райски газ в Закона за здравето, второто е да обявят райския газ за наркотик. В момента губим време, вместо да приемем промените в Закона за здравето, посочи той. Ако искаме да бъдем още по-крайни, можем да го криминализираме между първо и второ четене в Закона за здравето, добави Симидчиев.
По време на дебатите в залата БСП призова за подкрепа на проекторешението, а Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС заяви, че дебатът не се е водил по същество и са били отправени призиви за приемане на забрани, които вече са въведени. Той припомни, че по време на 47-ото НС е била забранена продажбата на райския газ на лица под 18 годишна възраст.
„Употребата в закрити дискотеки, нощни клубове и барове е забранена. Забранена е и употребата на райски газ и на открити обществени места. Всичко онова, което искаме да кажем днес, вече е направено. Няма европейска държава, в което райския газ да е приет като наркотик. Има европейски регламент, в който ясно е казано, че райският газ не е наркотик“, коментира още Ангелов.