Росица Матева, ЦИК: Заявленията за гласуване на българи в чужбина се подават до утре

0
39
Росица Матева

Към момента те са малко под 36 000

„Заявленията зад граница към момента са малко под 36 000, до утре е срокът. На 2 октомври бяха 50 000, но това нищо не означава. Българите, които са извън страната, могат да гласуват навсякъде, където има изборна секция, без да са подали заявления или да се включени в списък“, заяви в предаването „Тази сутрин“ зам.-председателят на ЦИК Росица Матева.

„В събота приехме нови изборни книжа и вече в протокола ще се записват отделно данните от гласуването с хартиени бюлетини и тези от машинното гласуване и общия сбор на съответната графа“, обясни още тя.

По думите ѝ няколко дни е било обсъждано как да изглежда протоколът, за да не се получават грешки. Според нея в този му вид той ще бъде лесен за попълване от избирателните комисии. „Обръщаме внимание секционните избирателни комисии да се запознаят предварително с изборните книжа, след няколко дни ще качим протокола в електронна форма на нашата страница“, заяви Матева.

„Софтуерът и техническото обслужване са възложени отново на „Сиела Норма“ и „Смартматик“, като вторите са създателите на машините и софтуера“, подчерта Матева, като допълни, че те са отказали да сключат директен договор с ЦИК, а с представителя им в страната – „Сиела Норма“.

По думите на зам.-председателя на ЦИК би било по-лесно ако те имат директен договор с тях, особено за софтуера.

Относно тъмната стаичка и гарантирането на тайната на вота Матева подчерта, че ще има обособено място с параван, където избирателите ще могат да застанат, за да попълнят бюлетините. Това важи за местата, където се гласува с хартия, тъй като машините вече си имат паравани, които да гарантират тайната на вота.

Тази година кампания за машинното гласуване няма има. „Взехме решение да не правим целенасочена кампания за машинното гласуване. След 5 гласувания в рамките на 2 години избирателите вече са запознати с това как работят машините“, заяви Матева.

За видеонаблюдението тя увери, че през целия изборен ден няма да има видеонаблюдение, а след него. „Това устройство трябва да бъде поставено на стойка на масата, където ще се броят бюлетините“, обясни Матева.

„Изискването на ЦИК е да има достатъчно висока резолюция на устройството, за да се вижда как е гласувал избирателят“, допълни тя.

„Ако обществената поръчка за устройствата не успее, няма да има видеонаблюдение, надявам се да не се стига дотам“, каза още Матева./24 часа