Времето обаче няма да стигне
Законопроектите са три – на ПП-ДБ, „Възраждане“ и ИТН. Като първите два са свързани основно с избора на главен прокурор и шефовете на ВАС и ВКС.
Болшинството от юристите, които през последните дни коментират проектите, обаче са на мнение, че с тях не може да бъде спрян изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор, най-малкото, защото няма време. Изслушването му и гласуването е насрочено във ВСС за 16 януари, което е след седмица. Мнозина са скептични, че дотогава депутатите ще успеят за приемат поправките и на второ четене. То се различава значително от първото гласуване. При него трите проекта ще се обединят в един, текстовете ще се прецизират и се гласува алинея по алинея. А за да влезе законът в сила, трябва да бъде и обнародван в „Държавен вестник“. Така че и най-проста сметка показва, че в оставащите дни до 16 януари, това няма как да се случи.
Днес след представянето на проектите в пленарната зала първи думата взе Хамид Хамид от „ДПС – Ново начало“. Той припомни, че в правната комисия са подкрепили текстовете на ПП-ДБ и ИТН, подкрепата била по принцип. Но обясни, че „няма да подкрепят онези текстове, които нарушават баланса и една власт грубо се намесва в друга“. Също така добави, че трябва да се разграничи индивидуалния от колективния мандат. Затова и напомни, че Конституционният съд в свое решение от 2002 г., което се отнасяше до Инспектората на ВСС, прави тази разлика. Той обясни, че не може да се говори за ВСС с изтекъл мандат. „Изтекъл е мандатът на членовете на ВСС“, добави Хамид, визирайки текста на „Възраждане“, в който се говори за ВСС с изтекъл мандат. Също така добави, че имат възражение срещу двойното мнозинство. „Така трима човека от ВСС може да правят на луди калинки останалите“, добави той. В заключение каза, че както и в правната комисия на първо четене ще подкрепят проектите на ПП-ДБ и ИТН.
Александър Рашев от ИТН увери, че на първо четене ще подкрепят и трите законопроекта. Мая Димитрова от „БСП – Обединена левица“ също каза, че ще гласуват и за трите проекта. „Обществото е загубило доверие в съдебната система, но за това вина имаме и ние. Бързането със закони на парче, не е добра практика“, добави Димитрова и каза, че на второ четене ще прецизират текстовете и ще подкрепят тези, които ще върнат доверието на обществото.
Атанас Славов от ДБ посочи, че законодателната интервенция е необходима, защото освен, че членовете на ВСС са с изтекъл мандат, той е и в непълен състав. Вместо 25 членовете са 20. „В момента политическата квота във ВСС има превес над професионалната“, добави Славов.
По думите на Ремзи Осман от ДПС-ДПС има какво да се желае, и между първо и второ четене ще направят предложения. Той каза, че не одобрява идеята за двойното мнозинство на съдиите.
По думите на Петър Петров от „Възраждане„е порочна практика е ВСС, чийто членове са с изтекъл мандат, да избират главен прокурор. „Не крием, че за нас тази единствена кандидатура за главен прокурор, е,меко казано, неподходяща“, каза Петров. После той критикува прокуратурата за недостатъчния брой досъдебни производства за корупция. Петров бил поискал от и.ф. главен прокурор да провери „един прокурор от Северозапада“, който отказвал да образува досъдебно производство. „Дори при подаване на сигнали от министерства Софийската градска прокуратура отказвала да образува дело“, обяви Петров.
Христо Расташки от МЕЧ каза, че също ще подкрепят и трите проекта.
Според Васил Пандов от ПП – ДБ ситуацията, в която се приемали трите проекта – с правна комисия без ръководство, показвала необходимостта от тях.
Реплика му направи Хамид Хамид, който започна с думите, че си я позволявал, защото председателката на парламента не разрешила да се гледа мораториума за цената на тока. Със същото въведение той направи и изказването си в началото на дебата. Хамид попита щом ВСС, чийто членове са с изтекъл мандат, не могат да избират главен прокурор, то дали могат да освобождават. И припомни, че през 2023 г., когато освобождаваха Иван Гешев, те пак бяха с изтекъл мандат. В реплика Лена Бориславова припомни за Пепи Еврото. А Радостин Василев от МЕЧ попита Пандов защо преди година и половина Сарафов е бил приемлив за тях, а сега не е.
Какво съдържат проектите
Проектът на „Възраждане“ е най-кратък. Мотивите към него бяха представени от Цвета Рангелова. В него основно се казва, че Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не може да открива процедури за избор на главен прокурор и шефовете на върховните съдилища. Предлага се и публично обявяване на имотното състояние на хората, с които магистратите живеят на семейни начала.В проекта на ПП-ДБ се предвижда прекратяване на откритите процедури за избор на шеф на ВАС и на главен прокурор след обнародването на закона в „Държавен вестник“. Също така тримата големи не могат да бъдат изпълняващ функциите след края на мандата, а този, който е бил и.ф. да не бъде номиниран за титуляр, също така да не бъде на поста временен шеф повече от 6 месеца. Променя се и мнозинството, ако президентът върне кандидатурата за главен прокурор. Тогава Пленумът на ВСС трябва да изчака поне 2 месеца. Проектът беше представен м пленарната зала от Надежда Йорданова. Тя каза, че с техния проект се въвежда допълнителна гаранция за съдийската независимост с въвеждането на двойните мнозинства, когато се избират шефове на ВКС и ВАС. Запълва се празнотата какво се случва, ако президентът върне кандидатурата за главен прокурор. Запълва се и празнота по отношение на мандатите.
Проектът на ИТН е свързан с командироването на магистрати. В него се предвижда главният прокурор да има двама заместници.