Смъртността от инсулт у нас е четири пъти по-висока спрямо средната за Европа

0
26
Снимка: pixabay

У нас модерното лечение все още е лукс, твърди доц. Росен Калпачки

Смъртността от инсулт у нас е четири пъти по-висока спрямо средната за Европа. Тази статистика припомни неврологът доц. Росен Калпачки в Европейския ден на информираност за това разпространено мозъчно състояние. Според него обаче все повече българи разпознават симптомите на инсулта, което дава възможност за спасяване на повече човешки животи, пише БНР.

Нарушения в говора, увиснала уста, слабост в ръката. При който и да е от тези симптоми близките на даден човек трябва да се усъмнят, че получава инсулт и да потърсят медицинска помощ. Състоянието е спешно, казва доц. Калпачки, който ръководи най-големият център за лечение на инсулт в столичната университетска болница „Света Анна“.

„Не се чудете, не мерете кръвно, не давайте никакво лекарство през устата. Не изчаквайте. Не се съветвайте с личния лекар. Човек трябва да отиде в болница“, посочи медикът.

Инсултът се лекува от екип от специалисти и тези екипи трябва да са в готовност денонощно. У нас модерното лечение все още е лукс, твърди доц. Калпачки.

„60 звена са направили поне една тромболиза годишно. От тези 60 може би не повече от 10 работят, така, че това да е ежедневие. Реално смъртността е в пряка връзка с това, че ние не лекуваме по съвременния начин достатъчно много хора с инсулт“, заключи лекарят.