Тристранният съвет подкрепи, но не единодушно бюджетите на НЗОК, ДОО и държавния бюджет

0
51
Снимка: БТА

КТ „Подкрепа“ е единствената организация, която не подкрепи националния бюджет

Националният съвет за тристранно сътрудничество подкрепи, но не единодушно трите бюджета – на НЗОК, на ДОО и държавния бюджет за 2023 г. Това обяви след срещата финансовият министър Асен Василев.

Бюджетът на НЗОК е подкрепен от 6 организации. Единствено от Българската търговско-промишлена палата се въздържаха от подкрепа. Според вицепремиера Мария Габриел добра новина е, че държавата ще поеме разходите за инвитро процедурите.

Бюджетът на ДОО беше подкрепен от 5 организации. Асоциацията на индустриалния капитал и КТ „Подкрепа“ не го подкрепят.

Проектът на държавния бюджет за 2023 беше подкрепен от всички организации, с изключение на КТ „Подкрепа“.

Държавният бюджет е в представените рамки – 3% дефицит, 1.8% ръст на икономиката, 8.7% инфлация, запазени социални плащания и политика по доходите на служебния кабинет, която е надградена, прецизирани капиталови разходи, каза Василев.

Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал заяви, че след повече от 10 години са подкрепили бюджета на здравната каса, защото за първи път виждат тенденция за преструктуриране на разходи и повече средства към доболничната помощ – скрининг и превенция.

Отрицателният вот по бюджета на ДОО е, защото в него не се виждат реформи, каза Велев. Заяви, че сме свидетели на ерозиране на пенсионната система, която способства укриването на осигурителни доходи и разрастването на сивия сектор.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че са подкрепили бюджета на ДОО с известна тревога, свързана с необходимостта за укрепване на пенсионния модел. Подкрепили са го и с едно условие – да се направи така, че минималното обезщетение за безработица да е поне равно на прага на бедност.

От КТ „Подкрепа“ заявиха, че бюджетът на ДОО не е получил подкрепа въпреки увеличението на пенсиите с 12% и въпреки значителното увеличаване на майчинството за втората година. Причината да не подкрепят бюджета е заради това, че липсват средства за актуализация на възнагражденията на работещите в НСИ. Има константа за обезщетението за безработица, което е 360 лв. на месец – крайно недостатъчни средства на един безработен да оцелее в тази икономическа ситуация. Не се възприе и увеличението на минималния и максималния осигурителен доход.

КТ „Подкрепа“ е единствената организация, която не подкрепи националния бюджет и една от основните причини е замразяването на минималната работна заплата. Не са съгласни с изземването на 100% дивидент от държавните предприятия, защото според тях по този начин тези предприятия биват декапитализирани.

Проектобюджетът 2023 стъпва върху предложения през пролетта от служебното правителство проект, но е променено съотношението между приходите и разходите, така че дефицитът да е до 3%. Новият бюджет е направен при растеж на икономиката от 1,8% и средногодишната инфлация – 8,7 на сто. Направени са корекции – като са увеличени приходите с 4 млрд. и 700 млн. лева, а разходите са намалени с 3 млрд. и 600 милиона.

С новия бюджет се предвижда да бъде запазен размерът на минималната работна заплата от 780 лева. Увеличават се обаче майчинските за втората година със 70 лева от 1 януари.