Спешно и наложително е да се ревизира чрез Народното събрание лимитът на дълга, се казва в позицията на партията
Необходимо е българският парламент спешно да ревизира поетата от лятото на 2021 г. политика на безумно теглене на нови и нови външни заеми. Финансовата стабилност на държавата е заплашена от този политически и финансов разгул. Парламентарните партии не държат сметка, че са заложили нарастване на дълга до 66 млрд. лева – около 30% от БВП, се казва в позиция на ВМРО.
Необходимо е бързо и категорично отрезвяване, защото държавата се плъзга към дългова спирала, от която излизането е твърде трудно. През изминалата седмица беше поет дълг в размер на 4,35 млрд. евро, като с него за 2024 г. вече България е изтеглила над 10 млрд. лв. нов дълг при лимит за 2024 г. 11,7 млрд. лв. Още по-страшното е, че в средносрочната бюджетна прогноза, утвърдена с държавния бюджет, към 2026 г. външният дълг се прогнозира да нарасне до 66 млрд. лв. от 48 млрд. за 2024 г. Разходите за лихви към 2026 г. ще са 2,3 млрд. лв.
Тези данни не са новост, но са плод не на професионално управление на публичните финанси, а на последователни политически решения от 2021 г. насам. Фриволната финансова политика на „Продължаваме промяната“ наложи нов подход на управление – нови и нови дългове, раздуване на публичните разходи, раздаване на пари на калпак без никакво обезпечение. Този подход, който няма нищо общо с консервативната политика, е див либерализъм – живот назаем сега, без да се държи сметка кой ще плаща след това.
Дължим тази ситуация на „Промяната“, но и на ГЕРБ и ДПС, които подкрепяха точно тази политика през държавния бюджет, чието лице е Асен Василев. Абсолютно безотговорно парламентът прие държавата да върви на бюджетен дефицит на 3%, да се харчат пари, които нямаме, плащайки разходи сега с пари назаем. Тази тенденция може да доведе буквално да срив на публичните финанси. Неслучайно някои политици (например Бойко Борисов) започнаха да говорят за вдигане на данъци, за раздаване на магистрали на концесия. Още отсега смятат да пълнят дупката в бюджета за сметка на още и още изсмукване на финансов ресурс от населението и бизнеса.
От ВМРО смятаме, че е абсолютно недопустимо да се продължава по този начин, защото скоро пари няма да има за нищо друго, освен да покриваме дълговете, теглени от „Промяната“ и подкрепилите ги партии. Спешно и наложително е да се ревизира чрез Народното събрание лимита на дълга, защото за 2025 г. се предвижда нов дълг от 11,6 млрд. лв., а за 2026 г. 11,7 млрд. лв. Така само след две години размерът на лихвите на година (за 2025 и 2026г.) ще се равнява на общите разходи за цели сектори. Българските граждани не виждат къде и за какво се харчат въпросните милиарди. Не видяхме и обещаваните реформи – есента на 2021 г. от „Промяната“ казваха „пари срещу реформи“. Три години по-късно нито пари, нито реформи, нито отговор къде отидоха онези 9 млрд. лв. към края на 2021 г., които правителството на Кирил Петков успя да похарчи буквално за дни.
Нужно е връщане към консервативната финансова политика на държавата и пълна ревизия на заложените от „Промяната“ и Асен Василев политики на дългова спирала. В противен случай и внуците ни ще плащат сметката на шепа авантюристи!