Юлиян Попов не се притеснява, че може да го сменят при ротацията

0
35
Юлиян Попов Кадър: БНТ

След 2030 година в България е абсолютно недопустимо да се изгарят въглища, посочи екоминистърът

Не се притеснявам, че мога да бъда сменен при ротацията, каза министърът на околната среда и водите Юлиян Попов в предаването на БНТ „Говори сега“.

Климатичната конференция на ООН, която се проведе в Дубай, успя да събере подписите под обща декларация на 196 държави. Всички те се съгласиха на „справедлива трансформация“ на въглищата, петрола и природния газ. Впечатление направи, че от декларацията отсъстваше думата преход, за сметка именно на израза „справедлива трансформация“, обясни още министърът. Това според него означава отказ и обясни, че от дълги години се води спор дали да се запише отказ или намаляване на петрол, газ и въглища. Най-сетне се стигна до това съгласие. В това решение се признава, че светът трябва да върви към отказ, към излизане от фосилните горива. Това е голямо постижение, защото е глобален консенсус, каза Попов.

„България е, малко хора го знаят това, но е може би водещата страна в Европейския съюз в изграждането на соларни централи извън границите на собствената си държава. Ние ги изграждаме, финансираме и оперираме в много страни по света“, каза още министърът. Според него страната ни много е закъсняла с планирането и реализацията на факта, че светът се консолидира около глобалното излизане от фосилните горива.

„Формално датата за излизане от въглищата за България е 2038 г., но мен ако ме питате лично, след 2030 година в България е абсолютно недопустимо да се изгарят въглища“, категоричен бе той.

„Когато пазарът за отпадъци обхване всички отпадъци, тогава всички отпадъци ще изчезнат и няма да бъдат проблем“, каза той.

Отдавна е трябвало да се увеличат глобите за големите замърсители на околната среда. „То е направено най-вече във връзка с инфлацията, защото тези глоби не са повишавани от 2011 година. Това е баналното финансово основание да бъдат вдигнати. Аз лично ще се боря за вдигане, за по-нататъшно вдигане на глобите, но те трябва да бъдат добре разделени, за да могат да отговарят действително на щетите, които реално замърсителят нанася на околната среда“, каза още той.