Отчайваща некомпетентност на Йонко Грозев – не знае как се избира парламентарната квота на ВСС

0
509
Йонко Грозев. СНИМКА: КАПИТАЛ

Съдебният реформатор демонстрира непознаване на Конституцията

Отчайваща некомпетентност демонстрира съдебният реформатор Йонко Грозев, който беше спряган от Христо Иванов за нов главен прокурор и който е в сметките на демократичната общност, ако не за нов член на ВСС, то поне за омбудсман.

В първия уикенд на отпускарския месец август, останалият без работа доскорошен съдия на България в Европейския съд за правата на човека, се появи в ефира на обществената телевизия, за да жали за решението на Конституционния съд от миналата седмица, с което Шестата поправка на основния закон, свързана със съдебната власт, бе отменена заради противоконституционност.

Докато повтаряше многократно колко „голямо зло“ за страната била българската прокуратура, а конституционните съдии неправилно са „шамаросали“ неговия близък приятел Христо Иванов и цялата гвардия от „реформатори“ на правосъдието Грозев демонстрира тотално непознаване на основния закон, пише „Епицентър“.

Без изненада юристът, когото медиите от кръга „Капитал“ определят като „авторитетен“, защити поредната екзотична и разбира се, противоконституционна законодателна инициатива на „Продължаваме промяната – Демократична България“ за стопиране работата на Висшия съдебен съвет с нарочна поправка на Закона за съдебната власт.

Грозев повтори тезата на ПП-ДБ, че кадровият орган бил с изтекъл мандат и трябвало нов състав да избира следващия главен прокурор и нов председател на Върховния административен съд.

На коментара на водещата, че проблемът е в липсата на политическо съгласие за мнозинство от 160 депутатски гласа, Грозев коментира, че това вече не било актуално.

По-късно журналистката отново го попита – сигурен ли е, че парламентарната квота на ВСС може да се избира с обикновено мнозинство от над 120 парламентаристи, Грозев призна, че е неподготвен, но посочи, че това било отменено от Конституционния съд. Това, обаче, не отговаря на истината.

Промяната на Конституцията, която регламентира, че парламентът избира членове на ВСС с поне 160 гласа е от 2015 г. и изобщо не е била обект на питане до КС.

Нещо повече, поправката бе приета по настояване на тогавашния министър на правосъдието Христо Иванов. Тя залегна и за съдебния инспекторат. Това са причините поради, които към днешна дата – един състав на ИВСС кара вече трети мандат, а при ВСС – втори.

Отчайващата некомпетентност на Йонко Грозев, което би било повод за скъсване на изпита по Конституционно право на всеки студент от Юридически факултет, всъщност е нагледен пример какви хора искат да управляват процесите в съдебната система у нас.

Не става въпрос за неволен лапсус, а за базово непознаване на правната материя на българската конституционна уредба, а да не говорим за нулевия практически опит на персони като Грозев, Христо Иванов, Надежда Йорданова, Атанас Славов и прочие „съдебни реформатори“.

Грандиозният гаф от съботния сутрешен ефир на БНТ показва и нещо много тъжно за родния юридически елит. А именно, че допусна преди девет години, адвокатският кръг, проводник на интересите, на който са Христо Иванов и Йонко Грозев, чрез опорочен конкурс да изпрати в Съда в Страсбург за съдия юрист, който не познава в детайли Конституцията на собствената си страна.

Това стана чрез скандален конкурс, организиран от Министерство на правосъдието, с министър Христо Иванов и с участието на бившия съдружник на Грозев в Българския хелзински комитет – Красимир Кънев.

А за да се стигне до нагласения конкурс, тогавашната съдийка в ЕСПЧ Здравка Калайджиева „случайно“ реши да се оттегли от поста, две години преди изтичане на мандата й. В крайна сметка се стигна дотам, че Грозев и Калайджиева бяха посочени като лидери в съдебни решения на ЕСПЧ, в които съдиите са били в конфликт на интереси. Проучването излезе преди три години и показа пагубното влияние на фондацията на Джордж Сорос – „Отворено общество“ над европейското право.

Единственото успокояващо в настоящия момент е, че Грозев сам призна, че му липсват качества за главен прокурор, но отчаяно заяви, че никои не го е търсил.

Това, че Йонко Грозев няма да е обвинител №1 е добра новина, но тежко й на тази институция, на която задкулисието ще се опита да инсталира непознаващия основния закон на Републиката юрист от лобистките адвокатски кантори на кръга „Капитал“.