Три са срещу отстранения главен прокурор, два са срещу шефа на следствието
Сигнали срещу главния прокурор Иван Гешев и заместника му Борислав Сарафов валят в Наказателната колегия във ВКС, макар че прокурорът, който трябва да ги разследва по механизма, още не е избран на случаен принцип. Това съобщиха от пресслужбата на ВКС.
Нещо повече – все още не е изтекъл 14-дневният срок, през който всеки наказателен съдия от поне окръжен съд с ранг на върховен, може да даде съгласие, че желае да бъде включен в списъка на съдиите, измежду които ще се избира прокурорът по разследването. А след това този списък да бъде одобрен от Общото събрание на Наказателната колегия на ВКС.
Сигналите срещу Борислав Сарафов са два. Единият е свързан с „Осемте джуджета“
С постановление от 9 юни 2023 г. , издадено от прокурор при Софийската районна прокуратура (СРП), са изпратени наличните към момента материали от досъдебно производство по описа на ГДБОП.
В документа е посочено, че в хода на разследването е предявено постановление за привличането в качеството на обвиняем на Петьо Петров, както и привличане в качеството на обвиняем на Кристиян Христов. Прокурорът при СРП намира, че „има наличие на данни и законен повод за започване на разследване за извършено престъпление от заместник на главния прокурор и свързани с неговата дейност лица, евентуално в условията на съучастие“.
Първият сигнал срещу Сарафов е от 7 юни. С придружително писмо от прокурор в Софийската градска прокуратура (СГП) до ръководителя на Наказателната колегия на ВКС са изпратени материали по прокурорска преписка „за преценка обосноваността на изнесените в сигнала данни и отношение по компетентност“. Прокурорската преписка е образувана, след като с писмо на прокурор при ВКП по компетентност на СГП е изпратена докладна записка до заместник на главния прокурор от Веселин Иванов – директор на Дирекция „Публична комуникация“ при Администрацията на главния прокурор, че са установени публикации, свързани с твърдения за имотни сделки на близки и членове на семейството на заместника на главния прокурор и директор на Националната следствена служба Борислав Сарафов.
Сигналите срещу главния прокурор са три, някои от тях са от лишени от свобода.
На 8 юни с придружително писмо от прокурор в СГП до ръководителя на Наказателната колегия на ВКС са изпратени материали по прокурорска преписка по описа на СГП, съдържаща адресирани и постъпили в СГП жалба и молба от Здравко С. срещу главния прокурор.
На 8 юни 2023 г. до председателя на ВКС е постъпил сигнал от Радослав П. за действие и бездействие на главния прокурор, предвид приетата процедура за разследване на главния прокурор.
На 9 юни 2023 г. до ръководителя на Наказателната колегия на ВКС с придружително писмо от прокурор във Върховната касационна прокуратура е изпратен по компетентност постъпил в Националната следствена служба сигнал от Фаик Х., „с оглед съдържащите се в него твърдения за извършено от главния прокурор на престъпление от общ характер“.
От ВКС напомнят, че съгласно закона в 14-дневен срок от влизането му в сила на Общото събрание на Наказателната колегия на Върховния касационен съд одобрява списък от действащи съдии на длъжност съдия във ВКС от Наказателната колегия или с ранг на съдия във ВКС от наказателните отделения на апелативните и окръжните съдилища, които последните седем години преди включването им в списъка са работили като съдии по наказателни дела. Измежду тях при необходимост, на случаен принцип се разпределя преписката в случаите на наличие на законен повод за започване на разследване срещу главния прокурор или негов заместник.
Съдиите се включват в списъка след изразено от тях писмено съгласие.
От Върховния касационен съд са предприети необходимите мерки за изпълнение в регламентирания срок на предвидените със Закона за изменение и допълнение на НПК нови задължения (събиране на данни, на базата на които да бъде одобрен списък със съдии). Направена е и заявка за създаване на модул за разпределение на принципа на случайния подбор.
До изтичането на предвидения в закона срок не могат да бъдат предприемани действия по постъпилите материали.