Пеканов: 300-400 млн. лв. са годишните загуби на България от неприемане на еврото

0
48
Атанас Пеканов

„Възраждане“ има право на мнение, но не и да лъже за ефектите от приемане на еврото, заяви вицепремиерът

Между 300 и 400 млн. лв. са годишните загуби на България от неприемане на еврото, пресметна пред Би Ти Ви вицепремиерът по еврофондовете Атанас Пеканов. Той уточни, че сметката е груба и сумата може да е по-голяма. Заради по-ниския кредитен рейтинг държавата ще плаща с около 200-250 млн. лв. повече за обслужване на външния си дълг заради по-високите лихви. Отделно допълнителните лихви за бизнеса са около 50-60 млн. лв.

С излишни разходи са натоварени и българите от чужбина, които пращат пари на близки в България. Над 2 млрд. лв. влизат в страната годишно от това перо, а загубите от превалутирането са около 50 млн. лв. – загуба, която си причиняваме сами, подчерта Пеканов.

Вицепремиерът каза, че партия „Възраждане“, която събира подписи за провеждане на референдум за запазване на българския лев, има право на мнение по въпроса, но няма право да разпространява неистини. „14 аргумента са поставили в тяхната дипляна, но нищо от това не е вярно“, каза Пеканов и даде за пример твърденията на „Възраждане“, че анализ на БНБ не подкрепял присъединяването към валутния съюз и че тази стъпка означавала отказ от самостоятелна парична политика. От тази самостоятелност България се е отказала още при приемането на валутния борд през 1997 г., напомни Пеканов, а БНБ няма нито едно становище, в което негативите да са повече от позитивите, продължи той

„Може би тези, които искат да клатят борда, искат да не участваме при взимането на решенията в ЕЦБ“, каза вицепремиерът. Добави, че отчасти и БСП използва неверни аргументи по темата в предизборната си кампания.

Пеканов поясни, че България не е поискала от еврокомисията конвергентен доклад сега не по собствена преценка, а по препоръка от Брюксел, за да избегне получаването на негативно заключение. Добави, че страната е нарушила едновременно две условия – и с високата инфлация, и с неприетите закони, и ако би могла да получи отстъпка за едното, за двете едновременно това било нереалистично. Според него депутатите от всички политически сили носят отговорността за забавянето, защото изискванията били известни преди пет години и повече и били включени във всички доклади./Дневник