Тълкувателното решение на КС няма да засегне по никакъв начин процедурата по освобождаване на г-н Гешев. Вероятността КС да постанови, че съставът на ВСС не е законен, клони към нула
Борислав Цеков, д-р по право, фейсбук
Поредна вълна от всенародна „експертиза“ по конституционно право произвежда излишен шум в системата с неверни твърдения и безпочвени съмнения, че:
Определянето на г-н Сарафов за изпълняващ функциите на главен прокурор били незаконно, защото не бил обнародван още указа на Президента за освобождаването на г-н Гешев, демек имали сме били сега „двама главни прокурори“;
Щял да настъпи хаос, ако Конституционният съд (КС) постанови тълкувателно решение, че Висшият съдебен съвет (ВСС) с изтекьл мандат бил „нелегитимен“.
Ето какво повелява конституционното право по тези въпроси:
Първо, указите на Президента и решенията на Парламента, които имат за предмет персонален избор или освобождаване от длъжност, влизат в сила от момента на подписването им, респ. приемането им, а не след обнародването им в „Държавен вестник“. Учи се във втори курс по конституционно право и се пише „Слаб 2“ на студенти, които говорят друго.
Второ, тълкувателното решение на КС няма да засегне по никакъв начин процедурата по освобождаване на г-н Гешев. Вероятността КС да постанови, че съставът на ВСС не е законен, клони към нула. Има скорошно решение по такъв казус за Инспектората при ВСС. Освен това трябва да се знае, че когато не е изрично предвидено друго, се прилага принципа на непрекъсваемост на държавното управление. Това означава, че съответният държавен орган, чийто мандат е изтекъл, продължава пълноценно да осъществява функциите си до избора, респ. назначаването на нов. Но дори и хипотетично КС да приеме, че ВСС не може да взема решения при изтекъл мандат, то такова решение няма да има обратно действие, а само действие за в бъдеще, занапред (ex nunc). С други думи, няма да засегне или да промени вече приключилата процедура по освобождаването на г-н Гешев. Пише го в дебелите книги и в практиката на КС.