Нашата философия е реставрация на историческите сгради, увери заместник-кметът Тодор Чобанов
Обявена е обществена поръчка за реставрацията на банята в „Овча купел“, съобщи за БГНЕС заместник-кметът по култура в Столичната община Тодор Чобанов. По думите му банята ще бъде възстановена в оригиналния си вид, а още в средата на годината започват и реставрационните дейности.
„Нашата философия е реставрация на историческите сгради и използване на минералната вода по най-съвременни способи, с внедряване на нови различни разнообразни спа технологии под ръководството и надзора на хабилитирани лица и на компетентни специалисти“, коментира Чобанов и увери, че общината работи в тази посока от няколко години. Заместник-кметът посочи, че банята в „Овча купел“ е по-напреднала в сравнение с тази в Горна баня.
Тодор Чобанов припомни, че в края на 80-те и началото на 90-те всички обществени бани в София са били затворени и оттогава за тях не са били полагани никакви грижи, вследствие на което днес те са в тежко състояние и се нуждаят от сериозни средства , за да заработят отново за гражданите.
„Първата баня, която получи общината беше тази в Банкя през 2009 г. Тя е една от най-старите, най-големите места в България, наричана още в онази епоха „Фабрика за здраве“. Тя е разработена с визията за балнеология, за лечебни процедури и за използване на минералната вода за здравето на хората“, поясни Чобанов. Той изтъкна, че преди няколко години е имало сериозни опити знакови обекти да бъдат приватизирани, което е застрашавало тяхното съществуване, защото повечето интереси били свързани с инвестиционни намерени, а именно строителство на сгради за други цели. През 2015 г . обаче по настояване на кмета Йорданка Фандъкова, Министерството на здравеопазването извадило от списъка за приватизация баните в „Овча купел“ и „Горна баня“ и така те били спасени. Относно банята в „Княжево“ заместник-кметът обясни, че тя не е собственост на общината.
„Ние нямаме капацитет да поемем повече обекти отколкото вече сме взели. Това са скъпи обекти. Тук голямата задача е да осигурим ресурса, който е необходим. Смятам, че държавата има достатъчно възможности да я реставрира“, коментира Чобанов и добави, че като цяло инвестиционният интерес от страна на бизнеса към такъв вид инициативи е много слаб.
По отношение на сградата на Централната баня в София, където се помещава и Регионалният исторически музей – София, заместник-кметът увери, че евентуалното възстановяване на работата на басейните няма да попречи на дейността на музея и те ще работят съвместно.