Кирил Ананиев: Осигурени са 86 млн. лв. за повишаване на заплатите на медицинските сестри

0
15
здравеопзване
Кирил Ананиев

Дали е от държавния бюджет, или от касата, това са все публични средства, посочи министърът

За повишението на възнагражденията на медицинския персонал и за болнична дейност на всички лечебни заведения са осигурени общо 86 млн. лева., заяви днес здравният министър Кирил Ананиев.

„Ако бяха останали двете решения на Министерския съвет – 30 млн. и до 50 млн. лв., максималният размер на сумата, която щеше да отиде за увеличаване на заплатите на медицинските сестри, щеше да бъде до 80 млн. лв. Няколко седмици и месеци вече обяснявам, че сумата, която ще бъде предоставена, е по-голяма и тя е 86 млн. лв., от които 36 млн. лв. се осигуряват през бюджета на Министерството на здравеопазването за дейности извън задължителното здравно осигуряване – това са дейностите на болниците в отдалечени, високопланински, труднодостъпни райони, за белодробните болници, психиатричните болници и за спешната помощ. За съжаление обаче тези дейности обхващат 147 лечебни заведения. Идеята да се осигури ресурсът на всички лечебни заведения ни доведе до решението останалата част, която трябва да осигурим, да бъде за сметка на бюджета на НЗОК чрез нейния резерв, тъй като касата има договор с всички 360 болници. Целта беше да се осигури ресурсът за всички болници“, поясни Ананиев.

„Никога не е ставало въпрос за два пъти по 50 млн. лв. плюс 30 млн. лв. Винаги се е говорело за 30 млн. лв. плюс 50 млн. лв. Достигайки лимита за финансиране на тези дейности от бюджета на МЗ ние видяхме, че ще станат много болници, които няма да могат да получат пари и затова така преценихме, и аз благодаря пред вас на колегите от НЗОК, които още в самата среда на годината решиха да отблокират своя резерв за непредвидими и неотложни разходи, за да можем да изпълним поетите ангажименти за заплатите не медицинските сестри“, каза Ананиев.

Той уточни също, че през цялото време е разказвал каква е реализацията на целта, която са си поставили, другото е чисто бюджетна практика, която никога не е считал, че журналистите ще ги интересува. „Всичко това е публичен ресурс. Въпросът е той да се използва, така че да стигне до всички структури на лечебните заведения за болнична помощ. Дали е от държавния бюджет или от касата – това са публични средства. Те са допълнително дадени за болнична помощ, така че отиват целево в лечебните заведения за болнична помощ и то предимно за заплати на персонала“, констатира Ананиев.

„Касата е независима, но ние заедно работим и то колегиално, решаваме проблемите заедно и не виждам нищо лошо в това. Нямам информация членове на надзора на касата да казват, че не е имало такава договорка, ако не могат 50-те млн. да минат по реда на Наредба № 3, да минат през касата. От разговорите, които съм водил, не виждам никакво напрежение нито в надзорния съвет, нито в персонала в здравната каса. Всички са доволни за това, че е направена една нова крачка, за да решим проблема със заплатите. Аз искам да ви кажа, че тази крачка може да не е последна, защото още не е приключил бюджетът за тази година. Може да се открият нови възможности в изпълнението на бюджета на Националната здравноосигурителна каса и да направим една следваща крачка. Винаги пред вас съм споменавал, че това не е еднократно решение на правителството. Ние искаме да решим този проблем и докато не го решим, ще търсим всички възможни инструменти, за да създадем спокойствие сред медицинските сестри да работят така, както те желаят, в условия, в които те желаят“, категоричен бе Ананиев.

„Това, което е като мой ангажимент, е методиката за образуване и разпределение на разходите за персонал. Отвсякъде получих пълна подкрепа на методиката и от съсловните организации, и от синдикатите, и от пациентските организации, така че мисля, че това е една сериозна крачка, която досега не е направена“, поясни още той.