Спецправосъдието не трябваше да бъде закривано, казва бившият правосъден министър
„Една прослойка от хора обърнаха реформата в бизнес. За това не се вижда нейния край“, коментира пред БНТ бившият правосъден министър Антон Станков. Той подчерта, че съдебната реформа не трябва да бъде правена „въпреки“, а е нужно съгласие.
„Нужно е да се прецени как ще се отразят в дългосрочен план промените“, настоя юристът.
По думите му след закриването на спецправосъдието се остава с впечатлението, че у нас се фаворизира европейската прокуратура. „Виждаме сериозни заявки от изпълнителната власт, че ще бъде създадена специална администрация, обслужваща Европейската прокуратура. Махаме едното, слагаме другото. На Европрокуратурата правомощията са много ясно разпределени, но не е докрай изяснен статутът на европейските прокурори в България и това какви са правата им в националните дела“, смята Станков.
Бившият министър изрази притеснение, че може да се очаква атака и към Софийския районен съд, защото голяма част от правомощията на Специализирания съд сега се връщат обратно там. По думите му някои хора биха го описали като реформа.
„Може да очакваме атака към ръководството на съда. Някои хора това го наричат реформа, но съдът не може да бъде закрит“, посочи Станков. Според него Висшият съдебен съвет е в естествения край на мандата си, а магистратите са упреквани за неща, които не са извършвали.
„Политиците твърде много се фокусират върху фигурата на главния прокурор. Докато междуинституционалната конфронтация не се успокои, докато не се вземе обективното мнение на професионалните гилдии – няма как да стигнем до взаимно съгласие и конституционни мнозинства“, предупреди Станков.
Бившият министър коментира и темата за войната между МВР и прокуратура.
„Тази битка е обречена, прокуратурата има предимство. Нужно е постигането на съгласие“, отбеляза Станков. Той прогнозира, че ефектът от закриването на спецправосъдеието ще стане ясен след 3-4 месеца.
„Личното ми мнение е, че спецправосъдието не трябваше да бъде закривано“, уточни Станков.