Цените на храните ще растат, инфлацията у нас може да е двуцифрена

0
107
Снимка: Pixabay

На годишна база най-сериозно е поскъпването при млечните продукти

„Няма как да останем без храна. Храна ще има, просто ще имаме постъпателен тренд към покачване на цените на храните. За хората, които са с по-ниски доходи, ще се създадат доста сериозни трудности. Може би ще се наложи държавата с доста непопулярни мерки да се намесва, за да се овладее ситуацията.“ Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

Според него все още е трудно да се каже колко ще бъде шокова инфлацията. Световните борси реагираха мигновено, още първия ден (на военните действия в Украйна – бел. ред.), но има и по-високи нива през февруари, особено за зърното, посочи Иванов.

Сигурно е, че ще има възходяща тенденция при зърнените култури, най-вече при пшеницата и слънчогледа, слънчогледът се е върнал на най-високите нива заради лошата реколта през 2020 г., поясни той. По думите му много е важно каква ще бъде реколтата в южното полукълбо. Владимир Иванов напомни, че имаме добре развит зърнен сектор, който надвишава като обеми вътрешното потребление.

По отношение на храните в момента няма логистични проблеми, увери председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

По думите му в момента няма дефицит от нищо. „Има свръхпредлагане от всичко, но е ясно, че енергийните ресурси няма да се стабилизират, техните цени, и сме свидетели на постоянна тенденция в посока нагоре. Колко бурна ще е тя, много зависи от това кога ще свърши този конфликт, как ще се развият нещата. Очакванията не са добри, негативни са. Със сигурност ще е тенденцията към повишаване, въпросът е колко рязко ще бъде“, добави Иванов.

На годишна база най-сериозно е поскъпването при млечните продукти – средно около 25%, при свинското месо и ориза нивата кореспондират с тези от същия период на миналата година, картофите се колебаят между 10 и 12%, даде примери Владимир Иванов. Цената на зелето е с над 50 на сто по-висока спрямо миналата година заради лоша реколта. При плодовете има около 15% по-високи цени. Най-сериозен е ръстът при пресните зеленчуци – домати и краставици поради много поскъпналото производство. При захарта нарастването е с 20%.

Той прогнозира, че на годишна база инфлацията у нас може да достигне двуцифрено число, но за шокови стойности говорим, когато има двуцифрени числа в рамките на месец.

„Зависи от това как ще приключи въпросното мероприятие и как ще се движи пазарът на енергийни ресурси“, подчерта Иванов и допълни, че пазарът е всичко друго, но не и стабилен.

Има постоянна нестабилност и мощно нарастване. Ако това продължи достатъчно дълъг период, ще се стигне до сериозна декапитализация на европейските икономики, а по-малките икономики като нашата ще понесат и по-големи вреди, обобщи Владимир Иванов.