Проф. Пламен Киров: Президентът няма какво да чака, трябва незабавно да връчи мандата на „пощенския гълъб“

0
694
Пламен Киров

Мораториумът върху действия на държавните органи е грубо посегателство върху конституционни правомощия, казва юристът

Като изключително грубо посегателство върху конституционни правомощия на конституционно създадени органи определи бившият конституционен съдия и преподавател по конституционно право проф. Пламен Киров наложения с решение на Народното събрание мораториум върху действията на МС в оставка.

Решението на парламента от 22 април е безспорно политическа и юридическа грешка, коментира той пред БНР. „Това решение всъщност налага мораториум върху действия на всички държавни органи, а не само върху правителството в оставка. Президентът не може да назначи никой от органите, предвидени в закони, самото Народно събрание не може да назначи експерти към комисиите и т.н.“, обясни проф. Киров.

С акта на назначаване на служебно правителство това решение спира да действа, уточни преподавателят.

Според него президентът Румен Радев трябва незабавно да връчи втория мандат след заявлението на ИТН, че той няма да се осъществи.

„Посоченият от парламентарната група на тази партия кандидат за министър-председател ще изиграе ролята на пощенски гълъб. Формално ще приеме мандата и веднага ще го върне. В този смисъл президентът няма какво вече да чака. Практически президентът вече няма полезен ход. Той трябва да действа незабавно“, настоя проф. Киров.

Има голяма разлика в разположението на силите и взаимодействието им в парламента, в който се създаде тройната коалиция и сегашния, посочи още Пламен Киров в отговор на въпрос за евентуално конструиране на правителство с третия поред мандат и могат ли да се правят паралели.

„Колкото и да бяха на противни мнения и да отстояваха различни виждания за бъдещото управление, въпросните три политически партии си говореха помежду си. Лидерите поддържаха някакви контакти, дори можеха да изпият едно кафе заедно. Докато тези в момента в Народното събрание не си говорят, с изключение на ругателствата, които наблюдаваме в пленарната зала. И след като не си говорят и не искат да си говорят, то очевидно такъв вариант е немислим в настоящия парламент“, допълни той.