Стефан Янев разочарован от изгубеното време в безсмислени караници за власт

0
18
Стефан Янев Снимка: Капитал

Според Христо Иванов парламентарната република е суспендирана, поставена на трупчета

„Разочарован съм. Бе изгубено безценно време в безсмислени караници за власт на всяка цена, вместо да има план как да преведем България през най-тежката криза на този век. Това е непростимо“, заяви Стефан Янев в заключителната декларация на „Български възход“. За пети път отиваме на избори и това е доказателство за пълния срив на политическата система, съжали той.

Янев се е клел да брани държавата с цената на живота си, но в Народното събрание се наложило „като медиатор да успокоявам опиянени младежи, които скачат на бой и могат да си счупят нещо“. Разумът, спокойствието и логиката останаха неразбрани, заяви Янев. И обвини някои, че са си мислели, че „точно тяхната пръчка от снопа на Кубрат е по-здрава от всички останали, но това не е така“.

„В опит за трупане на личен имидж мнозина пропуснаха, че все повече българи тънат в мизерия“, критичен бе той. И съжали, че политическата безидейност разбива България и унищожава народа ни. Скастри и всички, които ни вкарват в спирала от нескончаеми избори.

Българският парламент като този преди 1991 г., а президентството като Държавния съвет, видя Христо Иванов. Съпредседателят на „Демократична България“ направи сравнението в заключителната си реч при разпускането на 48-ия парламент.

„Ние се намираме в момент, в който парламентарната република е суспендирана, поставена на трупчета. Защото се оказва, че българският парламент трайно не може да произведе не просто моментни мнозинства, а дори скрити мнозинства. Защото в този парламент имаше мнозинство, което нямаше особено желание да се покаже, да се легитимира, и затова ние се оказахме виновни, нали госпожо Атанасова?“, каза Христо Иванов.

Според него българската парламентарна република е започнала да мутира в „един дремещ, резервен модел, наследен от епохата преди 1991 г., в който парламентът беше сезонно законодателно събрание, събираше се за кратки сесии, след това се разотиваше, а управляваше Държавният съвет. Това, което после се превърна в президентство“.

„Управлява президентството. Ние имаме все повече белези на един необявен от конституцията странен квазипрезидентски режим на управление на страната. Това положение не е просто моментен куриоз, то говори за сериозно заболяване на нашата политическа система“, каза Иванов.

„Ние трябва да гарантираме върховенството на правото, за да можем да върнем парламентарната република в нейната функционалност. Това е най-кратката диагноза за дълбоките причини на тази криза, в която се намираме“, обясни Иванов.