Очаква се Ирина Чавдарова Аткова да бъде обявена за издирване с европейска заповед за арест
Стефан Ташев
Бившата служителка на „УниКредит Булбанк“ Ирина Чавдарова Аткова, за която се твърди че е завлякла бившият национал по футбол Мартин Петров с 4 млн. лв е избягала в чужбина, научи Breaking.bg.
По случая с Петров, който на 17 ноември т.г. подаде жалба в Софийска градска прокуратура срещу банката, е образувано разследване в Националната полиция.
В жалбата футболистът твърди, че установил измамата на 18 август тази година при посещение в клон на банката. Тогава разбрал, че трудовият договор на назначения му от трезора личен банкер Ирина Аткова е прекратен още преди 10 месеца. В този период обаче уволнената служителка продължавала да предоставя на Петров информация за неговите сметки, депозити и операции.
Шокът за национала дошъл малко по-късно, когато поискал официални справки за движението на парите му.
Оказало се, че в периода 2007 – 2017 година без негово знание, съгласие и подпис са извършени над 450 платежни операции по 13 негови сметки. Сред тях дори теглене на пари в брой на каса в офис на банката, закриване и откриване на депозити и превеждане на суми на трети лица, които Футболист №1 на България за 2006 година не познавал.
Разследващите обаче не могат да открият Аткова, за която се твърди, че е била любовница на футболиста. Оказало се, че тя е изчезнала предвидливо в чужбина и не може да бъде разпитана. Очаква се Ирина Аткова да бъде обявена за издирване с европейска заповед за арест.
Разследването, което вече е поето от Столична следствена служба, се натъкнало и на друг проблем. Банкерката вероятно е унищожила част от документите по трансферите на пари от сметката на Петров и сега те не могат да бъдат открити.
Както Breaking.bg единствен писа футболистът прекалено много се доверил на личната си банкерка. Дал и е електронния си подпис и пълномощно да оперира със сметките му. И то докато дълго време е бил в чужбина.
Освен това разрешил на Аткова да използва парите му за да „играе“ с тях на фондови борси. Затова към момента от „Уникредит Булбанк“ отчитат злоупотреби за около 400 000 лв от сметките на Петров.
“Мартин Петров е типичен пример за ниско грамотен клиент, който е бил завлечен от хитра и красива жена – обясни по повод скандала изпълнителният директор на „УниКредит Булбанк“ – Левон Хампарцумян пред Нова телевизия
Според него Петров лично е подписал всички документи, а част от преводите са направени с електронния му подпис. Ако не е искал да прави това, то е бил подведен.
Имал е доверие някому и е подписвал документи, без да чете. Но всичко това си е негов проблем. Хората с пари трябва да умеят да ги пазят, да имат елементарни познания и да са по-устойчиви на методите на уличниците. Знаем, че жените златотърсачки са доста талантливи, за това мислят цял живот. А глупаците плащат за глупостта си…“– обясни Хампарцумян.
Според запознати „УниКредит Булбанк“ вече са възстановили част от сумата на Мартин Петров. Но от банката твърдят, че не става дума за 4 млн. Лв, а за доста по-малко 400 000 лв.
Адвокатът на Петров внесе в Софийски градски съд иска срещу „Уникредит Булбанк“ за 3,864 млн. лв и 48 762 лв лихви.