Борис Бонев избяга от комисията, която решава да се премести Паметникът на Съветската армия

0
203
Борис Бонев

Обсъжда се предложението на общинските съветници от ДБ и ГЕРБ в СОС

Общинският съветник от „Спаси София“ Борис Бонев избяга от Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика, на която е член, съобщава Tribune.

По инициатива на общинските съветници от ДБ и ГЕРБ в СОС беше предложено паметникът да бъде преместен. За Бонев обаче очевидно това не е толкова важно, след като не е намерил време да присъства на комисията, дори ако не участва в дебата, то поне да даде гласа си.

Припомняме, че от началото на руската инвазия в Украйна този паметник стана арена за масови протести. Неведнъж беше изрисуван в цветовете на украинското знаме, а само преди дни плочата беше счупена.

Комисията по култура към СОС при доклад, с който възложи на кмета на София да поиска от държавата да премести монумента и да разположи скулптурните фигури и барелефи в Музея за изкуството от периода на социализма към Националната галерия или върху друг подходящ терен извън централната градска част на София.

Докладът за премахването на монумента е от „Демократична България“ и е внесен за разглеждане преди три години. Подкрепата сега идва от ГЕРБ, след като лидерът на партията Бойко Борисов призова съветниците да подкрепят премахването му.

В доклада е записано, че се изисква от областния управител на София да „предприеме всички необходими фактически и правни действия“ по преместването на паметника.

Още през март 2020 година общински съветници внесоха доклад до председателя на съвета с предложение за преместване на паметника, който така и не беше придвижен в комисиите до днес.

В свой доклад още от 2020 година общински съветници посочват, че монументът е опасен за живота и здравето на посетителите на Княжеската градина. Там е посочено още, че монументът се приема спорно от жителите и гостите на София. За мнозина – жертвите на репресиите на комунистическия режим и техните близки, той е обиден и представлява издевателство над паметта на нацията ни.

„Освен от българския законодател този човеконенавистен режим е осъден и от Европейския парламент чрез резолюцията „Европейската съвест и тоталитаризма“, приета през 2009 година, която „решително и недвусмислено осъжда всички престъпления срещу човечеството и масовото нарушаване на правата на човека от страна на всички тоталитарни и авторитарни режими“, отбелязват още вносителите.

„Заседание на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика. Обсъжда се преместването на Съветския тотем. Гласува се предложението. Отсъства Борис Бонев“, написа Асен Генов във Фейсбук.