Трябва да притежават седем години юридически стаж или в службите за сигурност, решиха депутатите
Кандидатите за членове на реформираната КПКОНПИ трябва да притежават седем години юридически стаж или икономическо образование, или седем години стаж в службите за сигурност. Членовете на комисията ще имат само по един мандат. Това решиха депутатите на втория ден, в който разглеждаха измененията в Закона за противодействие на корупцията. Предложението на Стою Стоев от ПП-ДБ мина със 137 гласа „за“, 41 „против“ и 4 въздържали се. ИТН и БСП се разделиха в позиции въздържал се и против, пише „24 часа“.
Членовете ще се избират и с 2/3 мнозинство от народните представители, гласи новият текст. Създава се и нова номинационна комисия, която няма да класира кандидатите, но ще ги оценява.
ГЕРБ изпълниха обещанието си да подкрепят идеята на ПП-ДБ 2/3 от всички народни представители да избират членовете на КПКОНПИ, макар ден по-рано да предупредиха, че ще има проблеми по това и се заканиха да сезират Конституционния съд.
Искането на Стоев новосформираната номинационна комисия да прави препоръчително класиране на кандидатите за КПКОНПИ събра само 62 гласа „за“, 54 „против“, а 50 се въздържаха. Ще има обаче препоръчително оценяване, предложено от Радомир Чолаков от ГЕРБ – 146 бяха за, 43 против, а 3 се въздържаха.
След като в първоначалния текст от кандидатстване се отразяваха твърде много хора на избираеми позиции, според новите текстове ограничението е само през последните 5 г. да не са били депутати, евродепутати, членове на МС или членове на политически кабинет. Уточнението е по идея на Рая Азарян от ГЕРБ.
Повече от 70 чл. са разписани в законопроекта, но основните спорове бяха точно около правилата за избор и компетентност на кандидатите за членове на комисията. След приемането им се очаква останалите текстове да минат без проблеми. Макар мнозинството да отхвърли идеята депутатите да работят до приемането на закона, след това се „поправиха“ като приеха предложението на Хамид Хамид от ДПС да заседават до 17 часа.
Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) ще бъде разделена на две – едната ще се занимава с незаконно придобито имущество, а другата – с противодействие на корупцията. Тя ще има трима членове, избрани от парламента. Всеки от тях ще е с шестгодишен мандат, а председателското място ще се сменя на ротационен принцип на две години.