Ето 6-те искания на протестиращите миньори и енергетици към правителството

0
74
Снимка: архив/БНТ

Едно от тях е отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители

Продължават блокадите на миньори и енергетици на ключови пътни артерии в страната – на магистрала „Тракия“ при Стара Загора, на магистрала „Струма“ край Дупница, Проходът на Републиката и международния път Русе-Свиленград при Гълъбово.

Протестиращите изготвиха списък от 6 искания.

1. Осигуряване на дерогация на въглищните централи като критична инфраструктура на енергийната система за страната.
2. Незабавно изпълнение на решенията на Народното събрание от 31.01.2020 и 12.01.2023
3. Започване веднага на изработване на енергийна стратегия на РБ до 2050 г. със задължително участие на социалните партньори.
4. Отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители от януари 2026 г., до достигане на средноевропейски нива на домакинствата в положение на енергийна бедност.
5. Прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения и включване в ТП на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти.
6. Категорично отпадане от ТП на предприятие за конверсия на въглищните региони.

Синдикатите очакват покана за среща с депутати в Народното събрание днес или утре. Те настояват, ако се стигне до споразумение под него да поставят подписите си представители на всички парламентарни групи.

Синдикатите и протестиращите работници от ТЕЦ и мини “Бобов дол” изготвиха и допълнителни искания на регионално равнище, за да прекратят акцията си.

1. Незабавно развитие на индустриална зона на територията не само на въглищните централи на Марица-изток, а и на територията на Перник и Кюстендил;
2. Ангажиране на големи предприятия в изпълнение на инвестиционни решения, които да участват във възстановяването и развитието на въглищните региони и тяхната трансформация в конкурентни и привлекателни;
3. Преговаряне с Европейската комисия за осигуряване на възможност за използване на газ като преходно гориво, както и в съответствие с възможностите за изграждане на довеждащи инфраструктури за газ и водород в район Кюстендил./БНТ