Министерството на финансите пусна сайт за въвеждането на еврото

0
49
Така изглежда сайтът.

Целта на електронната страница е да бъде полезен и сигурен източник на точна, навременна и актуална информация

Министерството на финансите стартира информационен сайт, посветен на въвеждането на еврото в България. Целта на електронната страница с адрес – https://evroto.bg и https://еврото.бг, е да бъде полезен и сигурен източник на точна, навременна и актуална информация, да събере на едно място всички важни новини, решения и събития, свързани с въвеждането на единната европейска валута в България, съобщиха от МФ.

Интернет сайтът има съвременен и интерактивен дизайн, подчинен на стремежа информацията да бъде представена по максимално достъпен и лесен за потребителите начин, твърдят от министерството. Освен текстово съдържание в страницата са включени и мултимедийни компоненти като видеоклипове, галерии с изображения, документи, календар, представящ пътя на България към еврото и др. По-голямата част от информацията е представена директно, без да е необходимо навлизане в дълбоки структури от страници и данни. Създадена е възможност за споделяне на съдържанието към социални мрежи: Facebook, Twitter и LinkedIn.

Електронната страница е разработена като част от рамков договор между Министерството на финансите и „Информационно обслужване“ АД, се казва в съобщението, но не се припомня стойността на поръчката. Тя беше обявена преди няколко месеца – 84 000 лв. без ДДС или 100 000 лв. със.

На 21 декември 2022 г. със свое постановление правителството одобри допълнителни разходи в размер на 10 млн. лв. по бюджета на Министерството на финансите за 2022 г. за финансовото обезпечаване на процеса по техническата подготовка за въвеждането на еврото в страната ни, както и на комуникационните дейности, свързани с това.
В специално създадената рубрика „За еврото“ гражданите и бизнесът ще намерят кратки и точни отговори на най-често задаваните въпроси. Целта на рубриката е да се предоставя информация за всички аспекти и обстоятелства, свързани с процеса на въвеждане на еврото. Тук може да бъде намерена и информация за еврозоната и за пътя, който страната ни извървява към нея.

Друг акцент в електронната страница е рубриката „Вярно ли е, че“. В нея чрез факти е даден отговор на някои от най-често срещаните неверни твърдения и неоснователни притеснения, свързани с присъединяването на България към еврозоната. Митовете се оборват най-лесно с фактология и данни, за които сме потърсили и различни гледни точки в рубриката „Експертите говорят“. В нея с кратки интервюта водещи специалисти – икономисти, финансисти, синдикалисти, ръководители на бизнес асоциации, коментират за потребителите „горещи“ теми за ефектите и влиянието върху бизнеса и бита на хората от въвеждане на еврото.

В „Новите пари“ са представени изображенията на сериите банкноти, изработени от Европейската централна банка (ЕЦБ), с които се разплащат гражданите на страните в еврозоната. Тук може да бъде разгледана и създадената от БНБ брошура на националната страна българските евромонети.

Място е отредено и на отразяването в медиите в процеса на присъединяване на страната ни към еврозоната. В специална рубрика могат да се прочетат аналитични статии и интервюта от пресата, радиостанции, телевизии и други електронни медии, които представят мнението на ангажираните институции и специалисти по тази важна за всички български граждани тема.

Страницата постоянно ще бъде допълвана с информация, мнения и коментари на водещи специалисти от различни области, както и с последните важни за потребителите новини за процеса по въвеждане на еврото.

При създаването на информационния сайт са използвани технологии за отзивчив дизайн, които позволяват на сайта да се адаптира към спецификите на устройството, независимо дали се отваря от настолен компютър, лаптоп, таблет, мобилен телефон или друго преносимо устройство. Приложени са стандарти и инструменти за достъпност, които да позволяват на посетителите в неравностойно положение, да имат равен достъп до цялата информация.