Тя иска премиер, харесван от всички
На евентуална лидерска среща за съставяне на правителство мандатоносителят БСП ще постави 5 въпроса. Това заяви председателят на партията Корнелия Нинова пред Би Ти Ви. Тя добави, че предпочита лидерите на политическите сили в парламента да се срещнат заедно, но няма проблем и това да се случи отделно с различните групи.
Петте въпроса, които ще постави БСП, са:
- искаме ли правителство
- каква работа трябва да свърши то
- ще има ли правителството срок и докога
- какъв ще е съставът му – политически, експертен или смесен
- каква ще е формулата за взимане на решения в това правителство.
Тя се надява лидерска среща да се проведе до края на седмицата. Нинова отказа да коментира дали тя трябва да е премиер, като посочи, че кандидатурата на министър-председател трябва да е равноотдалечена, като се одобрява от всички.
„Има ли заявка от някоя група, че премиерът трябва да е неин, ще бъде проблем“, каза Нинова.
Според Нинова, когато вицепрезидентът Илияна Йотова е заявила на 13 януари, че мандатът ще получи партията, която демонстрира приемственост спрямо „кабинета Донев“, то нещата са вървели към мандат за „Демократична България“, но „скандалът“ около криптобанката „Nexo“ е повлиял на решението.
Нинова добави, че като юрист и следовател ще се въздържи да коментира казуса „Nexo“ от юридическата му страна.
„От политическа гледна точка е очевидно, че разклаща „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“. Те няма как да не понесат щети, вкарва ги в обяснителен режим. Ще претърпят вреда“, коментира тя. Въпреки това БСП ще се срещне с двете формации, тъй като случаят засега не е изяснен докрай.
Разговор за приоритети, но без въвеждане на еврото
Нинова коментира, че приема връчения мандат като задължение и много тежка задача. Според нея ситуацията в парламента е сложна, а БСП не е част от тези конфликти и ще работи за помирение.
Трябва да сме обективни, много ще е трудно да направим правителство, но не е невъзможно.
Тя обясни, че националният съвет на партията в сряда трябва да даде мандат за преговори, а нейното желание е такива да има с всички парламентарни групи.
„Имаме план в 4-5 стъпки. Преговори бихме искали с всички. Според мен трябва да говорим за това, което ни обединява“, каза Нинова, като изброи нов бюджет за 2023 г., в който всяка партия да заложи приоритетите си, приемане на България в шенгенското пространство, както и гласуване на законите от Плана за възстановяване и устойчивост.
Попитана за приемане в еврозоната, тя каза, че това е нереалистично да се случи през 2024 г.
„Невъзможно е на 1 януари 2024 г. да бъдем приети. Не отговаряме на критериите и едва ли през 2023 ще успеем да ги изпълним. Важен критерий е дефицитът. Не виждам кое правителство може да влезе с дефицит от 3%. Нямаме противоречие, че България ще приеме еврото като валута. Неизбежно е. Говорим и спорим за датата. Цикълът е двегодишен. Ако не е 2024-а, то ще е 2026 г. Не е вярно, че някакъв прозорец ще се затвори“, каза Нинова, като, изрично попитана дали в БСП са за въвеждане на еврото, тя отговори положително./Дневник