Протестиращите срещу закриването на тецовете освиркаха Кирил Петков, викаха: Скрий се, Кирчо!

0
122
Демонстрантите запалиха кофи с дърва, за да покажат какво ще се случи, ако се закрие Маришкият басейн. Снимка: 24 часа

Демонстрантите подариха фенер на бившия премиер и лидер на „Промяната“

Протестиращите в защита на енергийната сигурност освиркаха съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков, който днес също се присъедини към протеста на синдикатите от енергетика. Именно кабинетът „Петков“ пое ангажимент да намали с 40% въглеродните емисии, което на практика означава закриване на въглищните централи.

В демонстрацията, организирана от синдикатите, се включиха и работещите в ТЕЦ „Бобов дол“, както и във въгледобивните дружества и топлоенергийните централи от цялата страна.

Протестът е във връзка с поетия ангажимент от кабинета „Петков“ в Националния план за възстановяване и устойчивост за намаляване на въглеродните емисии от енергетиката с 40% до края на 2025 г. спрямо нивата им през 2019 г.

Протестиращите настояват Народното събрание да задължи Министерския съвет да започне преговори с ЕК за отмяна на този ангажимент, както и парламентът да гарантира дейността на въглищните централи поне до 2038 г. в съответствие с вече приетото от него решение през 2020 година.

При протестиращите дойдоха повечето от депутатите, които са членове на парламентарната комисия по енергетика – Делян Добрев от ГЕРБ, Драгомир Стойнев от БСП, Рамадан Аталай от ДПС, Ивайло Мирчев от ДБ, както и съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков и бившият министър на енергетиката Теменужка Петкова.

Демонстрантите подариха фенер на Петков, а изказването му беше напълно заглушено от дюдюканията, освиркванията и виковете им. „Не ме интересува“, „Скрий се, Кирчо“ и „Да живее България“, викаха протестиращите.

По време на протеста вътре в пленарната зала именно по този въпрос работят депутатите. Те взеха консенсусно решение в сряда по време на дългото заседание на енергийната комисия да задължат вицепремиерът по управлението на европейските средства Атанас Пеканов, до 31 март да отправи обосновано искане към ЕК за преразглеждане на плана в частта на енергетиката и невъзможността България да изпълни реформата за намаляване на емисиите с 40% до 2025 г. А въглищните централи да работят до 2038 г. съобразно европейското законодателство.