Искат промяна в Наказателния кодекс
Протестиращи пред Съдебната палата в Пловдив настояха за справедлив процес за убийството на Георги Кузев от Кричим и за промяна в Наказателния кодекс, съобщи БТА.
Двете момичета от петимата обвинени за убийството на Младежкия хълм в Пловдив обжалват мерките си за неотклонение пред Апелативния съд днес. На 7 август Окръжният съд в Пловдив остави в ареста и петимата обвиняеми.
Подписка на организаторите на протеста настоява за промяна на чл. 63 от Наказателния кодекс, касаещ наказанията за престъпления, извършени от непълнолетни. В петицията е записано, че трябва да бъде изработен и внесен законопроект, предвиждащ по-тежка наказателна отговорност за непълнолетните, навършили 16 години, когато са извършили умишлено престъпление с изключително висока обществена опасност. Предлага се при квалифицирано умишлено убийство и други изрично посочени най-тежки престъпления да отпадне автоматичното редуциране на наказанието единствено поради непълнолетието на дееца.
Протестиращите настояват още за програми за превенция на груповото насилие, ранно установяване на агресивното поведение и реална ресоциализация на непълнолетните извършители.
Протестът се организира в социалните мрежи. За него има входирани уведомления в общинската администрация и Областната дирекция на МВР в града, каза един от организаторите Атанас Бояджиев.






















