Какво докладваха българските служби за Украйна?

0
1176
Информацията подадена от военното разузнаване спаси доста българи в Украйна.

Води се жестока „сталинградска битка“ в управляващата коалиция между Атанасов от ДБ и хората на Румен Радев за овладяване на разузнавателните агенции

Иван Михайлов

Какво докладваха българските служби за Украйна ? Този въпрос стана актуален след 24 февруари. След като Атанас Атанас от ДСБ, шеф на вътрешната комисия в парламента, атакува в края на миналата седмица разузнаването, цивилно и военно, че е излъгало депутатите на закритото заседание на парламента по темата за евентуална война в Украйна.

Според Атанасов ръководителите на Държавната агенция „Разузнаване“-ДАР и Служба „Военното разузнаване“, са заявили, че в краткосрочен план не следва да се очаква мащабен военен конфликт. Мащабна рискова офанзива срещу Украйна е нереалистична в следващите месеци. Пълномащабен военен конфликт не следва да се очаква.

Мащабна бежанска вълна не следва да се очаква. ДСБ разви тази теза и в съботните телевизионни блокове, където освен Атанасов по Би Ти Ви, в БНТ участва „експертът“ Стоян Михалев, певец.

Шефът на вътрешната комисия в парламента обяви, че на България не и трябват „две разузнавателни агенции“-цивилно и военно. А нашите партньори-САЩ, Германия и Великобритания имали по една разузнавателна служба, съответно ЦРУ, БНД и МИ-6.

Изглежда абсолютно нелепо представящият се за експерт Атанасов, бивш директор на Национална служба „Сигурност“, да не познава материята и да говори откровени неистини. С какво разполагат САЩ в разузнавателната сфера ? Ето с какво:

Централно разузнавателно управление (ЦРУ) – Central Intelligence Agency (CIA)

Национална служба за прикритие – National Clandestine Service (NCS)

Агенция за национална сигурност (NSA) – щаб, Форд Мийд, Мериленд

Министерство на отбраната – United States Department of Defense]] (DoD)

Агенция за въздушно разузнаване – Air Intelligence Agency (AIA)

Военно разузнаване – Army Military Intelligence (MI)

Агенция за военно разузнаване – Defense Intelligence Agency (DIA)

Разузнавателна служба на морската пехота – Marine Corps Intelligence Activity (MCIA)

Национална агенция за геокосмическо разузнаване – National Geospatial-Intelligence Agency (NGA)

Национална служба за разузнаване – National Reconnaissance Office (NRO)

Агенция за национална сигурност – National Security Agency (NSA)

Централна служба за сигурност – Central Security Service (CSS)

Военноморска служба за разузнаване – Office of Naval Intelligence (ONI)

Министерство на правосъдието – United States Department of Justice (DOJ)

Федерално бюро за разследване (ФБР) – Federal Bureau of Investigation (FBI)

Отдел за национална сигурност – National Security Division (NSD)

Министерство на вътрешната сигурност – United States Department of Homeland Security (DHS)

Разузнаване на крейбрежната охрана – Coast Guard Intelligence (CGI)

Дирекция за информационен анализ и инфраструктурна защита – Information Analysis and Infrastructure Protection Directorate

Министерство на енергетиката – United States Department of Energy (DOE)

Разузнавателна служба – Office of Intelligence (OI)

Външно министерство – United States Department of State (DOS)

Бюро за разузнаване и проучване – Bureau of Intelligence and Research (BIR)

Министерство на финансите – United States Department of the Treasury (DOT)

Служба за поддръжка на разузнаването – Office of Intelligence Support (OIS)

Не е само ЦРУ май…. Да, Великобитания има разузнавателната служба-Secret Intelligence Service-SIS, наричана още МИ-6, подчинена на Министерство на външните работи. Това е цивилното разузнаване. Но в Министерството на отбраната е базирана дирекция „Военно разузнаване“. През септември м.г. между двете служби и двете ръководещи ги министерства избухна скандал по повод спешното изтегляне от Афганистан. Според публикация на „Таймс“ външният министър Доминик Рааб отхвърлил твърденията, че негово министерство е реагирало бавно на събитията в Афганистан и бързото връщане на власт на талибаните. Той намекнал, че военното разузнаване носи вина за неадекватната преценка и подценяването на талибаните, нещо което не бе посрещнато добре в Министерството на отбраната.

Преди това министърът на отбраната Бен Уолъс критикува Форин офис за оставени документи в посолството в Кабул, които могат да изложат на риск афганистанци, помагали на британците.

Само в Германия официалната разузнавателна служба-BND е една, но в Министерството на отбраната има също дирекция за военно разузнаване.

Както между другото е и у нас. Имаме Държавна Агенция „Разузнаване“ и Служба „Военно разузнаване“, преди „Военна информация“, която е дирекция към Министерство на отбраната, а не е самостоятелна разузнавателна агенция.

Какво докладваха службите в парламента ? Според запознати предоставената информация е била „обща“ с оглед на слушателите. Няма разузнавателна служба в света, която да разкрива източниците си и подробности за добитата информация зад граница пред толкова широка аудитория, пък била тя и народни представители.

Едно е да се говори на закрито заседание в парламентарна комисия, друго е в залата на Народното събрание. Има опасност от теч на информация. Не веднъж в близкото минало е имало уж закрити заседания с класифицирана информация, която после се преразказва пред медиите свободно от депутати.

Второ. Костадин Костадинов от „Възраждане“ се оплака, че го били арестували в Украйна като руски агент по данни на българското разузнаване. Парламентарните групи на тази партия и БСП открито работят за Русия, блокират всяка възможност за оказване на военна помощ на Украйна. Каква е гаранцията, че класифицирана информация от службите няма да бъде занесена в руското посолство ? Абсолютно никаква. Реалната добита информация за предстояща война в Украйна е била предоставена навреме на премиера Кирил Петков и президента Румен Радев, твърдят информирани. Но тя не е била от ДАР, а от военното разузнаване. Военните разведки са дали точна и вярна информация за предстоящото руско нахлуване, включително и за живеещите там българи, категорични са източниците на Breaking.bg.

Да припомним, че Румен Радев, чрез свои протежета, овладя всички разузнавателни и специални служби през май месец м.г. При отстраняването му тогавашният директор на ДАР Атанас Атанасов заяви, че това е заради „дългата ръка“ на Кремъл.

На негово място бе назначен Антоан Гечев. Разследване на сайта zonanews.bg разкри, че бащата на новия директор е бивш шпионин на Разузнавателното управление на МНО-РУМНО на комунистическа България и съветското ГРУ във Вашингтон в средата на 80-те години на миналия век. Самият Гечев-младши бе зам.-директор на военното разузнаване и военен аташе в Рим.

Какво е правил Кирил Петков с предоставената му навреме информация не е много ясно, но е ясно, че българското правителство и управляващата четворна коалиция върви доста след събитията в Украйна и то в капана на проруската БСП, която се бори за „националния интерес“ на България. Изявлението на Кирил Петков, че не му „дрънчи на война“ е доказателство за неадекватното управление на „четворната коалиция на коалициите“.

Всъщност войната в Украйна развърза ръцете на хората около Атанас Атанасов и ДБ за да опитат да инсталират свои хора в разузнавателните служби. Според неофициална информация човек на бившия директор на НСС на ръководен пост в Служба „Военно разузнаване“ наскоро е бил „изчегъртан“ и уволнен. Затова Атанасов подхвърля идеята за „една разузнавателна агенция“ в България. Опитите му да „реформира“ службите се разбиват като вълни в стена. Първо Румен Радев, а после и Кирил Петков защитиха службите и пернаха шефа на ДСБ през пръстите с намеци да не пипа там. Той опитал и в ДАНС да сложи свой човек поне за зам.-директор, но го отрязали.

В уж „стабилната коалиция“ се „сталинградска битка“ за овладяване на разузнавателните агенции. Срещу Атанасов се обяви и новият военен министър, който отсече, че вярва на разузнавателните служби и разчита на информация от тях. Идеята на шефа на ДСБ и бивш комунистически прокурор по Възродителния процес да обедини двете разузнавателни служби в една с негов човек начело ще нанесе непоправими щети на сигурността на страната, категорични са експерти.