Четири енергоблока може да бъдат запазени, за да осигуряват стабилната работа на системата

0
75
Красимир Ненов

Няма риск да останем без ток, България разполага с енергиен микс и сме траен износител на електрическа енергия, обясни зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов

Част от исканията на протестиращите миньори и енергетици са изпълними, друга – по-сложни за изпълнения и предполагат разбиране и от двете страни в рамките на закона. Това заяви зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов пред Нова тв, коментирайки 6-те искания на протестиращите.

Механизъм за капацитет беше възможен да бъде защитен за България до 2019 г. и ако беше защитен тогава, имаше възможност да бъде прилаган до средата на 2025 г. След 2020 г. е недопустимо да бъде въвеждат подобен механизъм за капацитет за инсталации с по-висока активност на въглероден интензитет, каквито са нашите централи, обясни Ненов. Той обаче не каза категорично, че тази точка е неизпълнима, като обясни, че с протестиращите се търсят варианти за алтернативно решение. Има разговор с енергийния системен оператор, за да се разработи механизъм, с който да бъдат осъществени този тип услуги, които такъв тип мощности могат да предоставят. Идеята е на този етап електроцентралите да работят при пазарни условия в моментите, в които пазарната цена позволява това. А когато има недостиг – на пазарен принцип енергийният системен оператор да провежда конкурентни търгове и на база на конкурентни предложения от участниците да купува най-изгодното, обясни зам.-министърът.

ВЕИ работят тогава, когато имат ресурс. От друга страна, за да е стабилна работата на електроенергийната система, е нужно да има работещи генератори с определени характеристики като електромеханични и електромагнитни. Говорим например за минимален състав на 4 енергоблока, подобни на тези в електроцентралите в Маришкия басейн или в Бобовдол, които да са географски разпределени по начин, че да могат да осигурят стабилната работа на системата. Това е минималния състав, който според енергийния системен оператор е нужно да бъде държан в работа. И, разбира се, в Северна България поне 1 ядрен блок.

Тази идея била обсъждана с представители на синдикатите и ръководството на мини „Марица Изток“ и ръководството на някои от операторите, и имаме разбиране за това, че решението трябва да бъде законосъобразно, обясни Ненов.

Този механизъм – при цена на квотите за въглеродни емисии 100 евро, плюс от порядъка на около 40 евро, за да се покрият разходите за въглища и консумативи и общите разходи на една класическа термична централа – това означава от порядъка на 160-170 евро пълна себестойност, която биха имали централите, обясни Ненов.

Става дума за необходим присъщ разход за поддържане работата на системата, допълни той.

Няма риск да останем без ток. България е в прекрасна позиция да разполага с един енергиен микс. Освен това сме траен износител на електрическа енергия, осигурява и покрива дефицита регионално. И от сценариите, които бяха разглеждани и на база на които беше приета пътната карта от Консултативния съвет по зелената сделка, който предвижда до 2038 г. да има възможност да работят въглищните централи. В този сценарий се вижда, че във всяка една от хипотезите България остава нетен износител, с изключение само на един сценарий в който се извеждат предсрочно въглищни централи и не се допуска изграждането на нови газови мощности, но той не е избран, обясни Ненов.

Твърде дълго е отлагана темата с прехода и колкото по-дълго се отлага, толкова по-тежки стават решенията. За първи път тази година бе разписана траектория, базирана на обективни разпускания и използване на познати модели. Това е начинът да се водят разговори – да се адаптира дейността ни, да се синхронизират всички документи и да се планира развитието на нови и гъвкави мощности, обясни зам.-министърът.

По повод искането да се запазят 3-4 хиляди работни места за 10 години напред  рекултивация в държавни предприятия, но в дружеството, в което са, Ненов заяви: Напълно сме отворени за разговор. Мини „Марица Изток“ има задължения по концесионния договор, подкрепяме такова виждане, така трябва да продължава. Това е въпрос на ново предприятие и инфраструктура и идеята е то да подготвя терени след приключване на дейността на мините по договори за нови икономически дейности.

Полша има още по-голяма зависимост от България от въглищата, но обществото приема необходимостта от преход и изграждането на нови ядрени мощности, което ще доведе и до по-ранно извеждане на техните въглищни мощности.

40-те процента в момента не ограничават реално работата на нашите въглищни централи, защото пазарните условия са такива, че ние постигаме това ограничение без да се налага да предприемаме каквото и да е било, допълни той.

За ПАВЕЦ „Чаира“ се работи и от следващата година се очаква да бъдат предприети действия, така че постепенно и в следващата 1-2 г. да бъдат пуснати част от блоковете, каза Ненов.