Борисов: Убеден съм, че визите за САЩ ще паднат на следващата ни среща

0
45
Борисов и Тръмп позират за снимки пред Белия дом.

По данни от 2018 г. Щатите са 15-ият по значимост пазар за реализиране на български стоки зад граница, стана ясно на среща на премиера с влиятелни бизнесмени

„Убеден съм, че визовият режим ще падне. Мисля, че следващата ни среща ще бъде точно за отпадане на визите. Тръмп може да остане в сърцата на българите за много години, ако направи този жест. Тръгвайки си, Тръмп ми обеща да работи много активно по този въпрос и даде отговор много скоро“, каза премиерът Бойко Борисов пред български журналисти след излизане от срещата в Белия дом с президента на САЩ Доналд Тръмп. Преди да даде своите отговори обаче той разговаря с българи, които му пожелаха „много здраве“ и „много късмет“.

„Падането на визите с Канада показа, че не създаваме проблеми”, коментира още Борисов.

На въпрос колко е развълнуван от  срещата с Тръмп премиерът отговори в обичайния си стил. „Отдавна не се вълнувам от такива срещи, защото не ми е за първи път. Белият дом ми е познат. При следващите ни срещи ще видите много по-съществена разлика“, коментира Борисов.

Премиерът изрази увереност, че Доналд Тръмп ще посети България. „Аз мисля, че той ще дойде в България. Дадохме му карта за почетен член на голфа. Остана със страхотно впечатление от изгледите на нашите голф игрища“, каза премиерът.

„САЩ са важен стратегически партньор на България и ние отдаваме голямо значение на развитието на двустранните търговско-икономически връзки“, заяви Борисов по време на срещата си с представители на Американската търговска камара (US Chamber of Commerce). Това e  най-влиятелната представителна организация на американския бизнес, основана през 1912 г., в която членуват 300 000 компании от едрия и среден бизнес в САЩ.

„Стремим се към по-нататъшно активизиране на диалога и взаимодействие в икономическата област като целта ни е оползотворяване на съществуващия потенциал за разширяване на деловото ни сътрудничество“, посочи премиерът Борисов пред американския бизнес. Той бе представен от корпорации като AES (American Energy Systems), Citi Bank, IBM, Google, MetLife, General Electric, Motorola Solutions, Raytheon, UPS и други.

В последно време САЩ редовно се нареждат сред 20-те водещи външнотърговски партньори на България. По данни от 2018 г. страната е 15-ият по значимост пазар за реализиране на български стоки зад граница. Американският пазар е сред основните експертни дестинации за реализацията на български изделия от високотехнологичния сектор.

По данни на Министерството на икономиката за 2018 г. търговията със стоки със САЩ достига стойност от над 975 млн. щ. д., а износът ни е на стойност от над 633 млн. щ. д. (без включване на услугите). По оценка на Българската агенция за инвестиции общият обем на преките капиталовложения на САЩ в България за периода 1996-2016 г. е 1,69 млрд. евро, с което страната се  нарежда на 9-о място по размер на преки чуждестранни инвестиции у нас.

След срещата Борисов-Тръмп правителствата на двете страни публикуваха съвместно изявление:

Съединените американски щати и Република България имат изградени силни и трайни взаимоотношения на  приятели, стратегически партньори и съюзници,  които споделят трансатлантическите си ангажименти. Отчитайки  значителните предизвикателства, пред които са изправени нашите две страни и световният ред, ние потвърждаваме необходимостта от развитие и затвърждаване на културните, икономическите, институционалните и военните връзки, които ни обвързват за по-добра взаимна сигурност, просперитет и възможности. Ние също така изразяваме неспирното си убеждение, че в основата на нашите отношения продължава да стои общата ни принадлежност към демократичните принципи и ценности, включително върховенството на  закона и спазването на правата на човека.

Изхождайки от постигнатия от нас съществен напредък през последните години и с поглед към бъдещето, желаем да положим допълнителни усилия за по-нататъшно осъществяване на потенциалните ползи от нашето стратегическо партньорство в следните области:

Сътрудничество в областта на сигурността и отбраната

Като отчита нуждата от повишаване на нашата колективна сигурност, България възнамерява да продължи да инвестира в модернизацията на своите въоръжени сили, подобряването на  оперативната съвместимост и изпълнението на декларираните цели за способности в рамките на НАТО. В съответствие с гаранциите за отбранителни разходи, поети от всички съюзници по време на срещата на НАТО през 2014 г. в Уелс, България възнамерява да продължи да изпълнява своя реалистичен план за достигане на заложените разходи за отбрана до 2024 г.

Двете страни възнамеряват да надграждат въз основа на успешното Споразумение за сътрудничество в областта на отбраната от 2006 г., като изработят съвместно пътна карта в подкрепа на двустранното отбранително сътрудничество за противодействие на морските, кибернетичните и хибридните заплахи в черноморския регион през следващото десетилетие. Тази 10-годишна пътна карта ще подкрепи българските усилия за модернизация посредством предоставяне на помощ в областта на сигурността, улесняване на достъпа до модерни американски отбранителни технологии и разширяване обхвата на военните учения, съвместните действия и обучение, с което да се подобрят още повече нашата  оперативна съвместимост и съответните способности.

Гледайки със загриженост положението със сигурността в Черно море, Съединените американски щати приветстват предложението на България за създаване на военноморски координационен център във Варна в подкрепа на инициативата на НАТО за адаптирано предно присъствие. Двете страни имат желание да си сътрудничат допълнително както двустранно, така и в рамките на НАТО, за да подкрепят способностите на България за провеждане на военноморски операции, посредством което ще се укрепи нашата колективна сигурност по югоизточния фланг на НАТО.

Съединените американски щати и България очакват да бъде проведен стратегически диалог на високо равнище за по-нататъшно обсъждане на изпълнението на тези цели.

Сътрудничество в областта на икономиката, търговията и енергетиката

Енергийната сигурност е национална сигурност. Пътят за запазване на енергийната сигурност на България и намаляване на цените в енергетиката минава през реална пазарна либерализация и реформи. Ние искаме да поддържаме непрекъснат диалог относно този процес. Нашата обща цел е България да се превърне в истински разпределителен газов център и ключов източник на регионална енергийна сигурност, без монополисти, независимо дали чуждестранни или национални, функциониращ въз основа на пазарните принципи. Американският опит може да помогне на България в изграждането на един истински динамичен енергиен пазар.

Двете страни възнамеряват да работят заедно, за да посрещнат предизвикателствата на бъдещето. Отчитайки интереса на България за преминаване към по-ефективни и чисти източници на енергия, ние искаме да си сътрудничим за повишаване на газовите доставки от надеждни източници и диверсифициране на ядрено-енергийния сектор, както и за увеличаване на дела на възобновяемите източници в общата енергийна матрица.  Продължаването на търговския обмен в тази сфера се очаква да укрепи българската енергийна сигурност и да понижи цените в услуга на българските крайни потребители. Ние отчитаме важното значение на  ядрената енергия за граждански цели като надежден и чист енергиен източник и сме готови да работим заедно за  намиране на решения на енергийните нужди на България. За да се възползва в максимална степен от надеждните и изгодни доставки на втечнен природен газ от американски производители, България се нуждае от подходяща инфраструктура. Заедно възнамеряваме да следим процеса и да работим за постигане на решителен напредък в изграждането на газовия интерконектор Гърция-България и плаващата платформа за съхранение и регазификация  край Александруполис, Гърция.

В интерес на задълбочаването на нашите икономически отношения и укрепване на нашите търговски връзки ние възнамеряваме да задълбочим текущия диалог по въпросите, свързани с инвестиционния климат. Нашата цел е да спомогнем за насърчаване на връзките между предприемачите от нашите две страни и за по-нататъшно подобряване на инвестиционния климат в България, което да допринесе за привличането на допълнителни американски инвестиции и ноу-хау. Възнамеряваме да гарантираме справедливо отношение към инвеститорите и справедливо решаване на инвестиционните спорове по начин, който усилва доверието на инвеститорите. Като част от този диалог ние възнамеряваме да открием начини за затвърждаване на положителните резултати и продължаване на постигнатото по отношение опазването на правата на интелектуалната собственост в България.

Укрепване на демокрацията и върховенството на  закона

Доброто управление формира основата на нашата споделена сигурност и просперитет. Съединените американски щати възнамеряват да окажат подкрепа на България в нейните действия за справяне с корупцията, която ограничава икономическия растеж и доверието в обществените институции посредством активно съдебно и полицейско сътрудничество и предоставяне на техническа помощ и обучение. Тези усилия целят предотвратяването и съдебното преследване на корупцията по високите етажи, транснационалната организирана престъпност и финансовите престъпления в България. България планира да създава условия за силно икономическо развитие, като зачита първостепенната роля на закона и неприкосновеността на договорите. Съединените американски щати и България също така възнамеряват да си партнират в защитата на медийните свободи.