Екипът на педиатрията с подписка в защита на директора си

0
45
Д-р Димитър Русинов

Първите изследвания не са показали възпалителни процеси в белите дробове на 3-годишния Александър. Пневмонията се е развила изключително бързо

102 лекари се подписаха под декларация в защита на директора на столичната педиатрия проф. Димитър Русинов и на екипа, поел случая на 3-годишния Александър, който миналата седмица почина след обикаляне в 3 болници, съобщи NOVA.

Случаят предизвика широк обществен отзвук и стигна до премиера Бойко Борисов. Директорите и на трите болници, в които родителите на детето са търсили помощ – Педиатрията,  болница „Лозенец” и „Пирогов”, са отстранени от постовете си до приключване на разследването. Отстранена е и лекарката, прегледала детето в педиатрията.

Проверката показва, че 3-годишният Александър е починал от двустранна хеморагична пневмония.

„Имало е предложение детето да се хоспитализира в други болници в съседство, защото състоянието му не е било оценено като тежко. Самата майка е настоявала да бъде прието тук. Детето е прието, направени са му изследвания”, заяви пред NOVA д-р Димитър Калайков, зам.-директор на педиатричната болница. Той потвърди, че има случаи на върнати деца, но това се случвало обикновено през зимния период, когато има повече заболели. „Нашата болница има само 87 легла, запълват се много бързо. Не е много често, но се случва да ги препращаме към други лечебни заведения”, заяви д-р Калайков.

Проф. Радка Тинчева категорично отрече деца да са преглеждани или настанявани за лечение във фоайето и коридорите на болницата. „Не съм виждала да се преглежда дете в коридора, нито да се настанява в коридора”, заяви проф. Тинчева.

„Много опасен е този феномен, в който в един ден се обезглавяват 3 болници. Много опасен е фактът да се вменява вина на човек, която не е доказана”, заяви д-р Даниел Илиев.

Лекарите не са господ. Аз няма претенции към родителите на детето, а към тези, които насаждат напрежение, заяви пред БТВ началникът на клиника „Детски болести и детска нефрология“ проф. Иван Литвиненко, който е член на лекарската комисия, създадена по казуса с починалото дете.

„Абсолютно единодушно всички членове на комисията стигнахме до извода, че за това дете е направено всичко, което би направил всеки един от нас. Разбирам мъката на родителите, през техните очи сигурно случаят изглежда по-различно. Но и лекарят е човек и ние преживяваме всеки такъв казус”, заяви проф. Литвиненко.

Според него става едно размиване по този случай и не се оценява в какво състояние детето е дошло и след това как болестта се е развила. Той бе категоричен, че не е имало дълго убеждаване детето да бъде хоспитализирано, а въпросът е бил къде да бъде настанено.

„До настаняването му на легло то е имало вече проведени изследвания, които да ориентират лекарите къде да бъде настанено и какво да бъде предприето. Направена му е кръвна картина и рентгенография, за която се спекулира дали въобще съществува. Първата снимка не показва възпалителни изменения в белия дроб”, обясни проф. Литвиненко.

„Освен снимката има и други показатели. Твърди се, че детето е било в тежко състояние и умиращо пред кабинета. Кръвно-газовият анализ показва 98% насищане с кислород на тъканите му. Това показва, че в този момент детето не е имало признаци на дихателна недостатъчност, няма тежка пневмония. Да, състоянието му се влошава и това никой не го оспорва. Но това става четири час след приемането му. Тогава тези показатели се променят. Прави се втора снимка и промените са масивни. Има такива пневмонии, които протичат бързо и за часове умират деца по цял свят”, каза още професорът.

Проф. Литвиненко се ядоса на водещия, защото му задавал въпроси и не го изслушвал. Журналистът го попита дали такова е отношението му и към пациентите, които преглежда и го призова да не му държи такъв тон. По думите на госта медиите изопачавали фактите.

Доц. Атанас Мангъров е участвал в проверката по случая. Той обясни какво е било състоянието на момченцето при прегледа в болница „Лозенец” около 10,30 ч сутринта. То е било в „задоволително общо състояние и активен по време на прегледа” според лекарската документация. Той също заяви, че има пневмонии, които се развиват толкова бързо, и всяка година има по няколко такива случая, за които се водят дългогодишни дела. „Въпросът тук е защо това дете не е хоспитализирано. В педиатричната болница се чака, защото това е най-голямата университетска болница. Само на 200 м се намира инфекциозната болница, а това е инфекциозно заболяване. Детето обаче не е заведено там, а в Правителствена болница. За да го заведат на другия край на София, значи не е било чак толкова спешно”, заяви доц. Мангъров.

Проф. Литвиненко заяви, че родителите на починалото момче имали и друго дете, което е било спасено от лекарите в болницата. То също е било в критично състояние.