Министерството на културата реши: Демонтажът на паметника на съветската армия продължава

0
501
Снимка: фейсбук/И. Мирчев

Искането за спирането на дейностите на главния инспектор Иван Генов е с грешни основания, смята Специализираният експертен съвет към МК

Искането да бъдат спрени дейностите по демонтажа на паметника в Княжеската градина, подписано от главния инспектор в Министерство на културата Иван Генов, е с грешни основания, смята Специализираният експертен съвет за изобразителни изкуства към Министерството на културата, на който се позовава инспекторът в писмото си, съобщава сайтът „Площад Славейков“.

В разпространеното от БСП писмо от Главния инспекторат към МК, демонтажът може да стане само след разрешение от Специализирания експертен съвет според разпоредбите на Закона за културното наследство. Това е и причината инспекторатът да издаде на 14 декември разпореждане да бъдат спрени дейностите по демонтажа.

На 15.12.2023 г. обаче се състоя заседание на Специализирания експертен съвет за изобразителни изкуства към Министерството на културата, излъчвано онлайн, на което председателят на съвета проф. Христо Харалампиев заяви:

„Експертизата ни не е в техническата част да се демонтира или да не се демонтира, а за чисто естетическата стойност на даден обект и за поставянето му в пространството. Нашият съвет не се занимава с подобни неща за демонтаж“.

В ефира на Нова телевизия министър-председателят акад. Николай Денков също защити решението на Областната управа.

„Това нито е военен паметник, нито паметник на културата. В това отношение не подлежи на регулация като такъв. Има някакъв документ, в който се описва, че Министерството на културата трябва да се разпореди“, каза премиерът.

„Тъй като паметникът няма статут на културна ценност, за него са неприложими разпоредбите на Закона за културното наследство. Като собственост обектът е държавен, има акт за собственост. Многократно е установено през годините, включително и в решения на съда, че с него може да разпорежда държавата, а той се води на разпореждане на областния управител на София – град“, заяви бившият зам.-кмет по културата на Столична община археологът доц. д-р Тодор Чобанов.

Днес се очаква коментар от Министерството на културата.

По информация на БГНЕС, която не е официално потвърдена, демонтираните части от МОЧА ще бъдат съхранявани в хале в софийското село Лозен, недалеч от Националния учебно-логистичен център на БЧК.

.