Консултативен съвет по национална сигурност- Президентът Радев се оказа говорител на БСП

"БСП и Нинова вкараха текстове, които пряко щяха да им помогнат на предстоящите евроизбори, обяви Веселин Марешки

0
406
президент
Снимка: архив

За първи път съветът не излезе с общо становище

Консултативният съвет по национална сигурност (КСНС) приключи без общо становище, стана ясно от изказванията на участниците в Съвета след края му.

Темата беше „Резултати от противодействието на корупцията по високите етажи на властта. Необходимост от мерки”, а до свикването му се стигна заради скандалите с евтини апартаменти.

На заседанието не е присъствал нито един представител на КПКОНПИ. От Комисията излязоха с позиция, че атаката срещу нея идва от двама олигарси и една политическа партия – „за което има 2 млрд. и 200 млн. причини, които могат да мотивират не една политическа партия да направи това“.

„Предложеният проект на промени в антикорупционния закон беше получен на самия КСНС. Няма как от 15 човека да се постигне съгласие. Повечето от абзаците се повтарят от предишен КСНС“, заяви председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова.

„Постигнахме съгласие, че трябва да се направи анализ на антикорупционното законодателство и комисия“, каза още председателят на парламентарната група.

Бяха отхвърлени от премиера Борисов и управляващите направените от президента Радев и мен предложения за обща декларация. Не се прие да има поправки или нов антикорупционен закон”, заяви Корнелия Нинова.

КСНС завърши без съществени резултати, защото беше направен грозен опит президентската институция да бъде употребена като пи ар фирма на БСП и самият президент – като личен пи ар консултант на Корнелия НиноваКорнелия Нинова

Корнелия Нинова е български политик от БСП, член на Парламентарната група на Коалиция за

. Това не доведе до никакви съществени резултати, заяви лидерът на „Воля“ Веселин Марешки след заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност, предаде репортер на Novini.bg.

„БСП и Нинова вкараха текстове, които пряко щяха да им помогнат на предстоящите евроизбори. Това беше неприемливо за всички други“, допълни лидерът на „Воля“.

„Радев е свалил доверието си от председателя на КПКОНПИ, за това и не е присъствал, за заместникът му не даде обяснения“, каза още той.

„Председателят на Парламентарната комисия не е бил в състояние да дойде на заседанието, а заместникът му не е допуснат“, разкри Марешки.

„Там, където имахме разминавания, са основно във въпросите какви са измеренията на корупцията във висшите длъжности“, това заяви президентът Румен Радев след Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) на тема „Резултати от противодействието на корупцията по високите етажи на властта. Необходимост от мерки“. „Изводите, които направихме днес касаят най-вече разминаването в нашата оценка за антикорупционната комисия, до колко НС осъществява реален контрол върху тази Комисия“, заяви още президентът.

„Имаме и разминаване на оценката на ефективността на нормативната база. Защото има нарушаване на институционалния баланс при назначаване на ръководството. Последните разкрития демонстрират, че има съществени разминавания“, допълни той. „Предложих следните решения: – Народното събрание (НС) да приеме нов закон за борба с корупцията; – НС да създаде временна Комисия за проверка на Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ); – Органите да направят проверка в кратък срок на всички информации, касаещи лица, заемащи висши длъжности, а пълният протокол да станат публично достояние; – Изпълнителната и законодателната власт да предложат пакет, насочен към ограничаване на генериране на корупцията“, поясни президентът.

„Нямах намерения да свиквам днешния КСНС. Помните, че преди година и половина го свиках във връзка с новия тогава антикорупционен закон. Изразих ясно своите резерви към залаганата в този закон неефективност, предложих принципи за реално противодействие на корупцията, но бе отхвърлено от управляващите“, припомни Радев. „Когато избухна „Апартамнетгейт“ вместо да се задействат активно, те продължиха да мълчат. За мен това поведение разкрива криза на държавността. Имаме сериозен проблем. Мисля, че никой не го отрича. И този проблем касае националната сигурност“, категоричен бе Радев. Радев обясни защо не покани шефа на „Антимафия“ започвайки с уточнение, че е поискал доклад от КПКОНПИ:

„Изисках доклад от зам.-председателя на КПКОНПИ. В рамките на този ден излязоха публикации, че зам.-председателят има същите проблеми като председателя. Именно затова отмених поканата си към него“. „На безочието на дадени политици и усещането за безнаказаност трябва да се сложи край. По провинцията твърде вероятно може да се дублират скандалите, които вървят в столицата. „Апартаментгейт“ не може да се лекува с оставки. В публичното пространство се шири мнението, че той е само айсберг на ширещата се корупция“, поясни президентът. „Българите трябва да научат своите политици да живеят само от заплатата ти. А имам обидно унизителни пенсии и малки заплати“, каза още Радев.

Според него налице е растяща криза в доверието. Тя ще бъде преодоляна или с енергични мерки от съответните органи и институции или тази криза ще се задълбочи и ще доведе до непредсказуеми последици. „Нямаме време. Трябва да се вземат адекватни и решителни мерки, за да се докаже, че има държавност“, допълни той.