Първи смъртни случаи от коклюш у нас, починали са бебета от Кюстендил

0
58
Снимка: Pixabay

От началото на годината болните от коклюш са 205, през същия период на 2023 г. те са едва четири

Ситуацията с разпространението на коклюш у нас продължава да се усложнява като взе първите си жертви – бебета от Кюстендил. Новината бе потвърдена пред Нова телевизия от главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Все още обаче се очаква официално потвърждение и от Министерството на здравеопазването.

Според данните децата все още не са били във възраст, в която не е можело да им се приложи ваксина. БНР също съобщава за смъртта на бебета, като уточнява, че жертвите на болестта са две, на възраст под два месеца, като са развили тежка пневмония в резултат на вируса.

Случаите на коклюш нараснаха в цялата страна. Според данните в Националния център по заразни и паразитниболести (НЦЗПБ) при тях има потвърдени 59 случая само за изминалата седмица.

От началото на годината – болните от коклюш са 205. За сравнение през същия период на 2023 г. те са едва четири.

Сериозна е и ситуацията в София, става ясно от справка на столичната здравна инспекция. За седмица има установени 36 случая, пише bTV. Заболяването е особено опасно за кърмачета, които не са получили първата си ваксина.

Магарешката кашлица или коклюш е силно заразна инфекция, която засяга дихателните пътища и белите дробове.

Бактерията – Bordetella pertussis, която я причинява, се предава с пръски и капчици секрет от ларинкса, трахеята и бронхите, които при дишане, кашляне и говор попадат във въздуха.

Как да разпознаем, че сме болни от коклюш?

Симптомите обикновено се появяват от 7 до 10 дни след заразяването и първоначално наподобяват обикновена настинка – с кихане, кашлица и леко повишена температура.

В рамките на 2 седмици обаче кашлицата става по-остра и може да бъде придружена от пристъпи. Те траят няколко минути и най-вече се получават през нощта, като могат да завършат дори с повръщане. След 3 до 4 седмици пристъпите оредяват и състоянието се подобрява, въпреки че остатъчна кашлица има до 2 и повече месеци след началото на болестта.

Диагнозата коклюш се поставя след тест, който не се заплаща от Здравната каса, а е за сметка на пациента. Такъв може да насрочи личният лекар след извършен преглед.

Пробите след това се изследват в центъра по заразни болести, където се изпращат от лечебните заведения в цялата страна.

PCR тестът има оптимална чувствителност през първите 3 седмици на кашлица, когато бактериалната ДНК все още присъства в назофаринска. След четвъртата седмица на кашлицата количеството й бързо намалява, което увеличава риска от получаване на фалшиво отрицателни резултати./Tribune