Изпращаме на Украйна годни стари неща, ще бъдем компенсирани финансово, твърди министърът
„Вече няколко пъти изпращаме помощ на Украйна, първоначално фокусирайки се върху хуманитарна помощ и защитни средства. След решението на НС в края на миналата година МС беше задължен да изпрати такава помощ. Един пакет вече е изпратен с решение на служебния кабинет, ние взехме решение за изпращане на втори пакет”, каза пред Нова тв министърът на отбраната Тодор Тагарев.
„Трудни са изчисленията на стойността. Говорим за неща, които са купувани при една друга икономика, при изкуствени цени”, заяви министърът.
Той потвърди, че изпращаме стари неща. „Стари неща, на които след няколко години им изтича ресурсът. А сега са необходими на украинската армия, годни са. Някои от тях ще минат определени проверки, че са годни”, каза Тагарев.
Ние пък ще бъдем компенсирани финансово от съюзниците, поясни той.
Списъкът на нещата, които изпращаме е поверителен.
„Всичко, което изпращаме, е в резултат на анализ на военното ръководство. То не нарушава нормативите за поддържане на запасите от различни средства. И имаме възможност да осигурим и подготовката на българската армия”, каза военният министър.
Вчера Тагарев е информирал военния министър на Украйна за взетото решение за помощта.
Той съобщи, че страната ни готви решение, за да се включи в инициативата на ЕС за предоставяне на 1 млн. 155-милиметрови боеприпаси за Украйна.
Тагарев обясни, че инициативата се развива в 3 направления. Първото за предоставяне на 155-милиметрови боеприпаси на Украйна от съществуващите в складовете на армиите на страните, членки на ЕС. Страната ни обаче няма такива. Второто направление, обясни Тагарев, е да се възстановят запасите от такива боеприпаси. Третото – да се увеличи производственият процес.
„Тиери Бретон посети ВМЗ-Сопот, за да види какви са възможностите, за да се инвестират европейски средства и да се разшири производството. Ние казахме: „Не”. За мен няма никаква логика. Ние готвим решение, за да се включим в тази инициатива”, каза Тагарев.
„Говорим за инвестиции в нашата отбранителна индустрия, това е целта ни в момента. Когато бъдат направени тези инвестиции, ние ще можем да произвеждаме и за украинската армия, ако продължи толкова дълго войната, и за нас, и за други армии”, каза Тагарев.
Той коментира и взрива в оръжейните складове в Карнобат. Вчера е издал заповед за усилване на охраната на предприятията, на които е принципал.
„От предни взривове не получихме ясно и категорично, какви са причините. Сега взривовете се случват много удобно. Тръгна и пропаганда, тръгнала по руска линия, поета от прокремълски движения у нас, че това било партизанска кампания. Това е пропаганда”, каза Тагарев.
Той заяви още, че няма логически доводи, че оказването на помощ ще ни въвлече във война.
„Помощта за Украйна намалява риска за страните от НАТО и ЕС. Приключването на войната в ситуация, изгодна за Русия, няма да утоли жаждата й за територии”, коментира Тодор Тагарев.
Според него в момента върви „масирана кампания на манипулация, дезинформация и откровени лъжи”.
Едната фалшива новина, която върви в момента – че ще изпращаме войници в Украйна.
„За съжаление в тази пропаганда се включват и лидери на парламентарно представени партии”, каза Тагарев.
„Политиците са наясно какво е решението на НС, а то казва – обучение на украински военни медици у нас и инструктори, които да работят или на наша територия, или на територията на други страни на ЕС, за да участват в подготовката на украински военнослужещи. Това се интерпретира целенасочено от лидери на политически партии в парламента”, каза Тагарев.
На закрито заседание на комисията в парламента му е бил зададен въпрос с термина „жива сила”. Въпросът бил поставен от човек от БСП.
„Въпреки че уточних детайлно и ясно, същият термин беше използван от Корнелия Нинова в телевизионно интервю. Това е пряко в интересите на Кремъл”, каза Тагарев.
Преди 10 дни, когато е бил в Брюксел, не са коментирани триъгълни сделки, при които България да даде свое старо оръжие на Украйна и да получи ново от съюзници в НАТО.
„Фокусът се измести, новият е коалиция „F-16”. В нея участват много страни, които разполагат със самолети и такива, които не разполагат. Тя е за предоставяне на самолети и за подготовка на екипаж. Другата коалиция е за ремонт на бронетанкова техника. Това вече е във фокуса на вниманието”, каза Тагарев.