Управляващите ограничават правомощията на служебното правителство със закон

0
142
парламент
Снимка: архив

Депутати могат да стават и хора с двойно гражданство, но ако са живели в страната последните 18 месеца

Правомощията на служебното правителство ще бъдат ограничени със закон. Запазват се методическите ръководства на главния прокурор. Това предлагат от (не)коалицията, които внесоха своите промени в конституцията между първо и второ четене. Утре поправките ще бъдат гледани в ресорната комисия. Променят се общо 17 параграфа, съобщава „24 часа“.

Депутати могат да стават и хора, които са с друго гражданство, но трябва да са живели в страната последните 18 месеца.

Остава изискването за президент да бъде избиран само български гражданин.

Разширява се кръгът от хора, които могат да бъдат служебни премиери. Отпада шефът на КС, но пък влиза омбудсманът, председателят на ВКС, подуправител на БНБ, шефът на Сметната палата, запазва се председателят на НС и управителят на БНБ.

Мандатите на шефовете на ВКС и ВАС остават 7 години, без право на повторен избор, а на главния прокурор мандатът се намалява на 5. Това предвиждат друга част от промените в конституцията, внесени от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС между първото и второто четене.

Главният прокурор ще се избира от Висшия прокурорски съвет по предложение на трима от неговите членове или правосъдния министър.

Остава предложението във Висшия прокурорски съвет шестима ще бъдат избирани от Народното събрание. Те трябва да са с най-малко 15 г. юридически стаж, да са партийно неутрални, да не са следователи или прокурори в момента.

Мандатът на Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет се намалява на четири години.

Ново в проекта е, че двата органа ще имат Общо събрание. С това предложение се сменя сегашният Пленум. В Общото събрание ще участват всички членове на съвета. То ще решава бюджетни въпроси и други от значимост за съдебната система.

Много важна промяна е, че главният прокурор няма да участва в гласуванията на Общото събрание, но и на прокурорския съвет. Той има право само да присъства на тях. Шефът на ВКС, а когато отсъства шефът на ВАС, ще председателстват както съдебния съвет, така и прокурорския. Министърът на правосъдието също може да присъства, но няма да председателства. Сега той председателстваше ВСС.

Съдебните инспектори пък няма да имат право две години след края на мандата да бъдат съдии, прокурори или следователи. Те може и да се пенсионират, ако желаят. В предишното предложение директно излизаха от съдебната система.

Дава се възможност и на всеки съд да сезира Конституционния съд.