Минималната работна заплата става 50% от средната

0
45
заплата
СНИМКА: НОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Това реши Народното събрание

В последните дни на Народното събрание депутатите увеличиха минималната работна заплата. Така от догодина тя ще бъде 50% от средната брутна работна заплата за страната. Предложението най-ниското заплащане да стане 850 лв. е на БСП и е заложено чрез промени в Кодекса на труда.

Думата „брутна“ пред минимална работна заплата разпали спорове, че така хората на минимална заплата ще получават по-малко. В крайна сметка думата беше премахната.

След почивка от над един час членовете на работната група направиха промени в закона, според които минималната работна заплата ще се изчислява за период от 12 месеца, които включват последните две тримесечия на предходната и първите две тримесечия на текущата година, като тя трябва да е в размер не по-малко от 50 % от средната брутна работна заплата за предходните 12 месеца.

Депутатите трябва да решат от кога механизмът ще влезе в сила – от 1 януари 2024 г., както предлагат ГЕРБ, или от 1 юли тази година, за което настояват от БСП.

„Предлагаме минималната работна заплата да се определя до 1 септември в размер до 50 на сто от средната заплата на предходната година. Да влезе в сила от 1 януари 2024 г. Колкото и да имаме голямо желание да повишим минималната работна заплата, трябва да си дадем ясната сметка, че това засяга много институции, идват избори, но няма нужда от популизъм“, заяви Деница Сачева от ГЕРБ- СДС.

Искрен Арабаджиев обяви, че не е добра практика през средата на годината да се увеличава заплатата, защото фирмите вече са си направили разчетите.

„Правим приложение да е 1 юли 2023 г. Не приемаме, че по средата на годината не може да се променя. Инфлацията не разбира този срок. Сега тези половин милион души имат нужда“, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.

От ДБ обявиха, че ще подкрепят предложението на ГЕРБ. ДПС също декларираха, че ще подкрепят предложението за автоматичен механизъм за определяне на МРЗ от 1 януари 2024 г.

„Когато създаваме механизъм за определяне на заплатата, трябва да имаме и спирачка – минималната да не пада спрямо предходната година“, заяви Георги Георгиев  от „Възраждане“.